Integrimi

Arba Kokalari, shqiptarja e parë që fiton një vend në Parlamentin Europian

Pak orë më parë u publikuan rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Suedi për Parlamentin Europian. Arba Kokallari, pas një fushate fantastike pushtoi Suedinë. Ajo tani ka siguruar një vend në Parlamentin Europian duke u bërë kështu eurodeputetja e parë me rrënjë shqiptare, shkruan në statusin e tij në facebook Astrit Gashi.

Sipas rezultateve preliminare, partia e Arbes ka fituar 17.6 % rezultat ky që i garanton 4 deputetë.

Arba Kokallari u lind ne Tirane me 27 nentor 1986. Ajo ishte mjaft aktive në partine moderate ku udhëhoqi me rininë dhe departamentin e kulturës ne qytetin e Stokholmit.

Zyrtare – Arba Kokallari fiton nje vend ne Parlamentin e EuropesPara disa minutave u publikuan rezultatet pleliminare…

Publiée par Astrit Gashi sur Dimanche 26 mai 2019