Sporte Luftarake

Arnold “Kobra” Gjergjaj, kampion i botës në WBF

Arnold Gjergjaj fiton Kampionatin e peshave të rënda në WBF në moshën 38-vjeçare

Fitore e madhe për Arnold Gjergjajn (38). Boksieri shqiptar ka fituar të shtunën mbrëma titullin e kampionatit botëror të peshave të rënda WBF (nga 91 kg), shkruan albinfo.ch.

Në Bazel ai mundi belgun Bilal Laggoune 2-1 në pikë. Lufta ka zgjatur plot 12 raunde, ku në fund gjyqtarët vendosin ngushtë në favor të Gjergjajt. Është fitorja e 37-të në karrierën e lojtarit të Bazelit.

Vetë Gjergjaj ishte shumë i lumtur për këtë trofe. “Titulli i shumëpritur i botës erdhi sot në Zvicër. Unë kam vite që punoj për ëndrrën time. Pasi fitova titullin e Kampionatit Evropian në mars të këtij viti, ëndrra ime e madhe u bë realitet sot.

Faleminderit të gjithëve që besuan në mua, më mbështetën gjithmonë që të mund të punoja për qëllimet e mia.

Përveç boksit, kam dashur gjithmonë të jem një ambasador i mirë, veçanërisht për fëmijët dhe të rinjtë. Me shumë zell dhe punë mund të arrini gjithçka. Ëndrrat janë aty për t’i bërë realitet. Sot mund të festoj ëndrrën time që është realizuar”, ka shkruar boksieri shqiptar në Facebook.