Kosova

Arrestohen dhe sërish lirohen pesë serbë në Gjilan

Arrestimi i tyre është bërë pas hetimeve të zhvilluara dhe me urdhëresë të gjykatës, ndërsa ka mohuar shkrimet e disa mediave serbe, të cilat kanë shkruar se po realizohet një operacion policor ndaj disa ish-pjesëtarëve të FSK-së

Janë liruar në procedurë të rregullt pesë serbët e arrestuar në rajonin e Gjilanit, të dyshuar për përfshirje në veprimtari kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Kosovë. Lirimin e tyre e ka konfirmuar kryeprokurori i Gjilanit, Jetish Maloku.

“Ne me kërkesë të Departamentit për Krime të Rënda të Policisë, kemi hapur hetimet ndaj pesë personave të dyshuar për kërcënim, shantazh dhe presion ndaj pjesëtarëve të FSK-së. 5 të dyshuarit janë intervistuar dhe pastaj janë liruar në procedurë të rregullt”, ka thënë Maloku raporton KTV. Shefi i Zyrës për Kosovë në Qeverinë Serbe, Marko Gjuriq, kishte kërcënuar me ndërprerje të bisedimeve në Bruksel, nëse serbët e arrestuar nuk do të liroheshin deri në mbrëmje.

Ndërsa, Lista Serbe, aksionin e Policisë e ka quajtur shembull të përdorimit të tepruar të dhunës dhe frikësim të serbëve të Kosovës. Ky aksion sipas tyre, është demonstrim i nervozes së Prishtinës për shkak të humbjes së mbështetjes ndërkombëtare dhe dobësimit të saj në bisedimet me Beogradin.

Më herët sot, Policia e Kosovës kishte njoftuar se ka arrestuar pesë serbë në rajonin e Gjilanit, të cilët dyshohen se janë përfshirë në veprimtari kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Kosovës.

Policia thotë se arrestimi i tyre është bërë pas hetimeve të zhvilluara  dhe me urdhëresë të gjykatës, ndërsa ka mohuar shkrimet e disa mediave serbe, të cilat kanë shkruar se po realizohet një operacion policor ndaj disa ish-pjesëtarëve të FSK-së.

“Policia e Kosovës garanton të gjithë qytetarët pa dallim se veprimet e saj i bazon në Kushtetutën e vendit dhe legjislacionit në fuqi, përderisa operacioni policor është duke vazhduar në bashkëpunim dhe koordinim me autoritetet e drejtësisë”, thuhet në njoftim.