Lajme

Arrestohet një person në Rahovec, dyshohet për vrasjen e vëllait nga Zvicra

Prokuroria Themelore në Gjakovë ka njoftuar se gjatë ditës së sotme është arrestuar dhe më pas është ndaluar personi me inicialet G.K., nga fshati Bërnjak i Rahovecit, i cili sipas hetimeve të para dyshohet për veprën penale “Vrasje e rëndë” të vëllait të tij, personit me inicialet B.K., i cili pasi kishte ardhur nga Zvicra në Kosovë fillimisht ishte paraqitur i zhdukur nga familjarët e tij që nga data 14.02.2020.

Përmes një komunikate të drejtuar medieve Prokuroria bën me dije se pas veprimeve hetimore nga ana e Prokurorisë dhe Policisë, dyshohet se personi G.K. e ka vrarë dhe më pastaj e ka djegur trupin e të ndjerit B.K., ku në vendin e ngjarjes janë evidentuar disa kocka njeriu. “Po ashtu, pas një pune operative, është gjetur edhe arma me të cilën dyshohet të jetë kryer vepra penale, si dhe një gëzhojë, e cila pas ekzaminimit të forenzikës është vërtetuar së është shkrepur nga arma e të dyshuarit”, thuhet në komunikatë.

Gjatë intervistimit në Polici, ku prezent ka qenë edhe prokurori i rastit, i dyshuari G.K. e ka pranuar veprën për të cilën dyshohet, duke përshkruar në hollësi mënyrën sesi ka vepruar në ditën kritike.

Me urdhër të prokurorit të rastit i dyshuari është ndaluar në kohëzgjatje prej 48 orësh, me dyshimin e veprave penale “Vrasja e rëndë” dhe “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve” dhe ndaj tij brenda afatit ligjor do të kërkohet masa e paraburgimit nga gjykata kompetente në Gjakovë.