E-Diaspora

Itali: Arrestohet një shqiptar, kjo është arsyeja

Shqiptari  me iniciale B.M, u kap në flagrancë nga policia në Pesaro

Një 33-vjeçar, me origjinë shqiptare, u arrestua nga policia italiane pasi u kap me lëndë narkotike, kokainë. Shqiptari  me inicialet B.M. u kap në flagrancë nga policia në Pesaro, teksa i jepte dy doza kokainë një vendasi në këmbim të 200 eurove.

Kërkimet e mëpasme në makinën e tregtarit të drogës dhe më pas në shtëpinë e tij në zonën e Santa Veneranda, i çuan karabinierët të zbulojnë një bazë logjistike, ku përgatiteshin dozat. Droga ishte e fshehur në një zgavër të posaçme jashtë ndërtesës.

Gjatë aksionit u kap rreth 1 kg kokainë e pastër, e ndarë në pako, ndërsa u sekuestruan edhe peshore elektronike dhe lëndë për prerjen e kokainës.

Gjithashtu, policia kapi edhe një sasi prej 10 mijë eurosh që besohet të jenë të ardhura nga shitja e lëndëve narkotike. Shtetasi shqiptar u arrestua dhe u shoqërua në burgun e Pesaros.

Operacioni i rëndësishëm antidrogë u krye nga njësia hetimore e Departamentit operativ të komandës provinciale të karabinierëve të Pesaro dhe Urbino, të cilët kanë çmontuar një treg të lulëzuar të kokainës.

Identifikimi i shqiptarit u bë gjatë orëve të vona të pasdites së të premtes në periferi të qytetit, për shkak të lëvizjeve të dyshimta të tij dhe takimet e shpejta me shoferë në kryqëzime ku u jepte kokainën e cilësisë së pastër për 100 euro doza.

Shqiptari i arrestuar, banues në Santa Veneranda, prej kohësh është vendosur atje me gruan dhe fëmijët e tij të vegjël, ligjërisht i papunë, pavarësisht se jeton prej 15 vjetësh në Itali.

Sasia e sekuestruar e drogës do t’i kishte dhënë shqiptarit një shumë prej 250 mijë eurosh.