Lajme

Austria po mposht pandeminë

Rritet numri i të shëruarve në Austri

Nga 16.731 rasta të prekura sa ishin në total, 15.593 persona janë shëruar në Austri. Të dhënat e fundit tregojnë se numri i të shëruarve në Austri është rritur dukshëm, shkruan albinfo.ch.

Deri më tani është bërë testimi i 49.825 personave nën dyshimin se mund të jenë të prekur nga koronavirusi në Austri, dhe se informacionet e fundit tregojnë se deri tani ka pasur vetëm 16.731  raste të konfirmuara, sipas raporteve nga autoritetet austriake– ndërsa shumica e tyre janë konfirmuar se janë shëruar plotësisht nga virusi, shkruan albinfo.ch.

Sipas autoriteteve shëndetësore austriake, thuhet se nga numri i përgjithshëm i të prekurve nga koronavirusi çdo ditë e më shumë po ka zhvillime pozitive.

Duke qenë se shifra zyrtare, bazuar në numrin e personave që janë testuar, që në fillim ishin pozitivë në testin e bërë, dhe më pas janë rikuperuar, është ngritur, këtë e tregon edhe “Worldometers”, e cila publikon në kohë reale të dhëna nga koronavirusi.

Nga ana tjetër, Austria është renditur në listen e top vendeve më të sigurta në botë kundër koronavirusit, ndërsa sa i përket Evropës, ky shtet zë vendin e tretë si vendi me manxhimin më të mirë ndaj koronavirusit, shkruan albinfo.ch.