Lajme

Austria përkrah Kosovën në liberalizimin e vizave

Ministrja Haradinaj Stublla sot është takuar në Vjenë në takim zyrtar me homologun e saj, ministrin për Evropë dhe Punë të Jashtme të Austrisë, Alexander Schallenberg.

“Kisha një pritje të përzemërt sot në Vjenë nga ministri për Evropë dhe Punë të Jashtme i Austrisë. Shpreha falënderimin tim për përkrahjen e madhe të Austrisë në të gjitha proceset e shtetndërtimit të Kosovës, me theks të veçantë në integrimin e diasporës tonë këtu dhe në shkollimin e mijëra studentëve nga Kosova”, tha ministrja Haradinaj Stublla.

Haradinaj Stublla tha se ka biseduar me homologun austriak për procesin e liberalizimit të vizave, zhvillimet e fundit politike në Kosovë dhe për Marrëveshjen e Uashingtonit.

“Z.Schallenberg më rikonfirmoi përkrahjen e shtuar të Austrisë në përmbylljen e procesit të liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës, për të na afruar edhe më shumë drejt integrimit tonë në Evropë, aty ku dhe e kemi vendin për nga vlerat dhe orientimi”, tha ministrja Haradinaj Stublla, e cila gjatë ditës së sotme ka zhvilluar një sërë takimesh zyrtare në kryeqytetin austriak, përcjell albinfo.ch.