Lajme

BBC: Vaksinimi në Britani fillon javën tjetër

Tashmë dihet se Mbretëria e Bashkuar është bërë shteti i parë perëndimor që autorizon një vaksinë Covid-19, një moment historik në pandeminë e koronavirusit që hap rrugën për dozat e para që do të shpërndahen në të gjithë vendin javën e ardhshme.

“Ndihma është në rrugë e sipër”, njoftoi Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock, të mërkurën në mëngjes, pasi rregullatorët e Mbretërisë së Bashkuar dhanë autorizimin urgjent për një vaksinë të bërë nga gjiganti farmaceutik amerikan Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech, shkruan BBC, përcjell albinfo.ch.

Sipas këtij raporti thuhet se një analizë përfundimtare e provës së fazës 3 të vaksinës tregon se ishte 95% efektive në parandalimin e infeksioneve, madje edhe te të rriturit e moshuar dhe nuk shkaktoi shqetësime serioze të sigurisë, tha Pfizer muajin e kaluar.

Duhet theksuar se Mbretëria e Bashkuar ka lënë pas Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian në garën për të aprovuar një vaksinë, muaj në një pandemi që ka vrarë pothuajse 1.5 milion njerëz në të gjithë botën.

“Ne besojmë se është me të vërtetë fillimi i fundit të pandemisë,” i tha CEO i BioNTech Ugur Sahin CNN në një intervistë ekskluzive të mërkurën. CEO i Pfizer Albert Bourla përshëndeti autorizimin e urgjencës si “një moment historik në luftën kundër Covid-19”.

Britania ka urdhëruar 40 milionë doza të vaksinës – mjaftueshëm për të vaksinuar 20 milionë njerëz. Hancock i tha BBC se 800,000 doza fillestare do të dorëzoheshin nga objektet e Pfizer në Belgjikë në Britani javën e ardhshme, dhe “shumë miliona” më shumë para fundit të vitit.

Personat e moshuar në shtëpitë e kujdesit, ata që kujdesen për ta, punëtorët shëndetësorë dhe njerëzit e tjerë të prekshëm do të jenë në krye të listës së përparësive.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI