Bota

Bien fragmente nga një aeroplan norvegjez, dëmtohen çati e makina

Fragmente të një linje ajrore norvegjeze Boeing 787 demtoi disa makina dhe çatitë në afërsi të aeroportit Fiumicino të Romës.

Kjo për shkak se ato ranë nga aeroplani pas ngritjes gjatë ditës së djeshme.

Në lidhje me këtë siç e kanë quajtur “dështim teknik” ka folur edhe një zëdhënëse nga agjensia e mbrojtjes civile në Itali.

“Pjesët kanë pësuar dëme në makina, shtëpi, çati dhe objekte të tjera në kopshtet e njerëzve. Por nuk pati raportime për lëndime dhe viktima”.

Ajo shtoi se oficerët e mbrojtjes civile shkuan në vendngjarje.

Një zëdhënëse e linjave ajrore Norvegjeze i tha Euronews se një fluturim nga Roma për në Los Angeles duhej të kthehej në aeroportin Fiumicino “për shkak të indikacioneve për një dështim teknik të një prej motorëve”.

Ajo shtoi se avioni u ul në mënyrë të sigurt.

Esterino Montino, kryetari i bashkisë së Fiumincino, konfirmoi incidentin në një postim në Facebook, duke vënë në dukje se administrata e tij tashmë kishte ngritur rrezikun për ta bërë këtë, përcjell Albinfo.ch.