Lajme

Çekia shtrëngon masat për të ndalur valën e COVID-19

Qeveria Çeke urdhëroi të mërkurën shumicën e dyqaneve të mbyllen dhe u përpoq të kufizonte lëvizjen në udhëtime vetëm për të frenuar rritjen e shpejtë të infeksioneve me koronavirus.

Ministri i Shëndetësisë, Roman Prymula, tha se sistemi shëndetësor së shpejti do të arrijë kufijtë e kapacitetit të tij, me gjithë rritjen masive të numrit të shtretërve dhe bordurave në kujdesin jothelbësor dhe se spitalet do të kenë mungesë të shtretërve dhe personelit në nëntor pa veprime të menjëhershme.

Qeveria tha se masat do të hyjnë në fuqi nga e enjtja dhe do të qëndrojnë në vend të paktën deri në 3 nëntor.

“Masat, megjithëse mjaft të forta dhe të rënda për popullsinë, janë absolutisht të domosdoshme”, tha Prymula në një konferencë për shtyp.

Dyqanet e ushqimit, farmacitë dhe shërbimet e tjera thelbësore do të mbesin të hapura. Njerëzit do të lejohen ende të vizitojnë familjen kur është e nevojshme dhe të shkojnë në fshat dhe parqe, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.