Lajme

Çfarë ndryshon gjatë dhjetorit në Zvicër

Ju mund të dëgjoni tingullin e dobët të këmbanave të Krishtlindjeve - dhe duhet, sepse sezoni i festave është afër. Por ka edhe plot ngjarje të tjera që do të ndodhin në Zvicër në dhjetor. Ja një vështrim se çfarë të presësh

Një ndryshim i madh i këtij viti nga dhjetori i kaluar është se nuk ka planifikuar kufizime të lidhura me Covid-in. Ky është një zhvillim pozitiv që mund të presim me padurim, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Ndërsa disa vendpushime zvicerane të skive janë tashmë në funksion, shumica do të inaugurojnë sezonin e tyre gjatë dhjetorit.

1 dhjetor: Vinjeta e re e autostradës del në shitje

Ngjitësin mund ta blini nga stacionet e servisit, garazhet, sportelet e postës, shërbimet e automobilave apo edhe zyrat doganore nga data 1 dhjetor.

Kushton njësoj si vitet e mëparshme: 40 franga.

Vini re se nga 1 shkurti, mund të gjobiteni me 200 franga nëse vozitni në një autostradë zvicerane pa afishe.

1 dhjetor: Ilaçe më të lira

Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) ka ulur çmimin e më shumë se 300 ilaçeve me një mesatare prej 10 për qind në vitin 2022, një ulje që do të hyjë në fuqi më 1 dhjetor.

Kjo lëvizje do të thotë se mund të priten kursime prej të paktën 60 milionë frangash. Në fakt, ulja e çmimit të barnave është një nga masat që qeveria zvicerane dëshiron të marrë në përpjekjet e saj për të ulur kostot në rritje të kujdesit shëndetësor në vitin 2023, përcjell tutje albinfo.ch.

6 dhjetor: Dita e Shën Nikollës

Ashtu si në një numër vendesh të tjera, fëmijët në Zvicër do të përkujtojnë Shën Nikollën (të quajtur kështu sipas Nikollës së Myrës, Shenjtit mbrojtës i fëmijëve).

Ky version zviceran i Santa Claus quhet Samichlaus në pjesën gjermanishtfolëse dhe Saint-Nicolas në frëngjisht.

Ai shoqërohet nga një gomar (i cili mban në shpinë një thes të mbushur me çokollata, kikirikë dhe mandarina) dhe ndihmësi i tij, “Schmutzli”. I quajtur “Père Fouettard” në frëngjisht, ky ndihmës i lig mban një tufë degëzash për të ndëshkuar fëmijët e këqij.

Është e panevojshme të thuhet se kjo traditë filloi shumë kohë përpara se të futeshin ligjet kundër fshikullimit të fëmijëve, megjithëse Schmutzli në fakt nuk godet askënd. Por prania e tij kërcënuese supozohet të jetë një pengesë ndaj sjelljes së keqe.

7 dhjetor: Do të zgjidhen dy anëtarë të rinj të Këshillit Federal

Me largimin e ministrit të Financave Ueli Maurer dhe Ministres së Transportit dhe Mjedisit Simonetta Sommaruga, dy anëtarë të rinj të kabinetit do të zgjidhen nga deputetët më 7 dhjetor nga disa që kishin paraqitur kandidaturat e tyre për postet.

Këshilli Federal përbëhet nga shtatë anëtarë, secili drejton një ministri të veçantë dhe përfaqëson parti të ndryshme politike, në mënyrë që balanca e pushtetit të pasqyrojë atë të parlamentit.

Meqenëse Maurer është nga Partia Popullore Zvicerane dhe Sommaruga nga Partia Socialdemokrate, këshilltarët e mundshëm do të zgjidhen nga këto parti.

11 dhjetor: Hekurudhat Federale Zvicerane (SBB) publikojnë orarin e tyre të vitit 2023

Ashtu si çdo vit të dielën e dytë të dhjetorit, SBB do të publikojë orarin e ri më 11 dhjetor.

Ndër ndryshimet, SBB do të zgjerojë shërbimin e tyre ekzistues në rajonet turistike.

Për shembull, ndërsa aktualisht nuk është e mundur të udhëtosh nga Zvicra frëngjisht-folëse në Graubünden pa ndryshime, dy trena të drejtpërdrejtë do të lidhin rajonin me kryeqytetin e kantonit, Chur në fundjavë.

Treni Verbier Express, i cili lidh Aeroportin e Gjenevës me Châble, si dhe treni VosAlpes Express, që lidh Friburgun me Châble, do të qarkullojë gjatë fundjavave dhe festave publike gjatë dimrit 2022/2023.

Sa i përket lidhjeve ndërkombëtare, trenat shtesë të natës nga Cyrihu do të shkojnë në Pragë përmes Leipzig dhe Dresden. Gjithashtu, një tren shtesë do të qarkullojë midis Cyrihut dhe Shtutgartit. Më shumë vende në trenat e natës për në Hamburg, Berlin, Vjenë dhe Graz do të shtohen gjithashtu.

24 dhe 25 dhjetor: Krishtlindjet

Këtë vit, si vigjilja e Krishtlindjeve ashtu edhe dita bien në fundjavë, që do të thotë që nuk ka pushim nga puna për ata që nuk kanë bërë pushime gjatë festave.

Megjithatë, 26 dhjetori është një festë publike në kantonet zvicerane-gjermane, kështu që disa njerëz do të kenë të paktën tre ditë për të festuar.

31 dhjetor: Pushimet tatimore të punës në shtëpi për punonjësit francezë ndërkufitarë mund të marrin fund

Që nga fillimi i pandemisë në vitin 2020, udhëtarët ndërkufitarë nga Franca që punojnë në telekomunikacion kanë përfituar nga një marrëveshje e posaçme, e favorshme tatimore, sipas së cilës ata paguanin taksat në Zvicër.

Megjithatë, Franca dëshiron që ky sistem të rishikohet deri më 31 dhjetor.

Për punonjësit, kjo do të thotë se ata do të duhet të paguajnë kontributet e sigurimeve shoqërore dhe taksat në Francë dhe jo në Zvicër, që do të ishte shumë më e lartë.

31 dhjetor: Lamtumirë 2022

Ndërsa ky vit po i afrohet fundit, ne mund të jemi mirënjohës që nuk ishte aq i tmerrshëm – për sa i përket pandemisë – sa 2020 dhe 2021.

Megjithatë, ajo u zëvendësua nga sfida të tjera, si lufta në Ukrainë, rritja e inflacionit dhe kriza energjetike – të gjitha këto (mund të shpresojmë vetëm) do të zgjidhen në vitin 2023.