Lajme

Cilat janë baret më të mira të botës për vitin 2021

Prej kohësh, lista vjetore e 50 bareve më të mira në botë ka qenë një betejë mes Nju-Jorkut dhe Londrës

Megjithatë, në edicionin e këtij viti – që u organizua në një ceremoni çmimesh në Mbretërinë e Bashkuar – Londra u shpall qyteti fitues për baret më të mira.

Bari “Connaught” në Londër, mori kurorën për të dytin vit radhazi, duke bërë kështu histori në këtë garë 13-vjeçare. Connaught ka qenë fillimisht një hotel me pesë yje dhe u hap në vitin 1815. Mandej ai u shndërrua në një bar, duke u frymëzuar nga stili kubist i viteve 1920. Përveç mjedisit elegant, bari u përzgjodh si më i miri edhe për shërbimin, pijet, koktejet e veçanta dhe të personalizuara për klietët.

Juria që përbëhej nga ekspertë të industrisë së bareve, përzgjodhi dhe renditi 50 baret më të mirë në botë. Më poshtë, CNN Travel rendit 30 vendet e para nga 50 që përmban në total lista e plotë e bareve.

1. Connaught Bar (Londër)

2. Tayēr + Elementar (Londër)

3. Paradiso (Barcelona)

4. The Clumsies (Athinë)

5. Florería Atlántico (Buenos Aires) *Bari më i mirë në Amerikën e Jugut*

6. Licorería Limantour (Meksiko) *Bari më i mirë në Amerikën e Veriut*

7. Coa (Hong-Kong) *Bari më i mirë në Azi*

8. El Copitas (Shën Pjetërburg)

9. Jigger & Pony (Singapor)

10. Katana Kitten (Nju-Jork)

11. Two Schmucks (Barcelona)

12. Hanky ​​Panky (Meksiko) *Hyrja më e mirë e re*

13. Bar Insider (Moskë)

14. Baba au Rum (Athinë)

15. Manhattan (Singapor)

16. Atlas (Singapor)

17. Zuma (Dubai) *Bari më i mirë në Lindjen e Mesme dhe Afrikë*

18. Klubi SG (Tokio)

19. Drink Kong (Romë)

20. 1930 (Milano)

21. Presidente (Buenos Aires)

22. Ndoshta Sammy (Sidnej)

23. Kantina OK! (Sidnej)

24. Guru i salmonit (Madrid)

25. Handshake Speakeasy (Meksiko)

26. No Sleep Club (Singapor)

27. Campaino në Galleria (Milano)

28. Cafe La Trova (Miami)

29. Dera e vogël e kuqe (Paris)

30. Dante (Nju-Jork)

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI