Kosova

Danimarka vazhdon mbështetjen për Kosovën

Osmani takon kryeministren Frederiksen

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen, vendi i së cilës ka qenë i palëkundur në ndihmën dhe mbështetjen përgjatë çdo etape në shtetndërtimin e Kosovës, përcjell albinfo.ch.

Në takim me kryeministren Frederiksen, presidentja Osmani shprehu mirënjohjen e thellë për mbështetjen e fuqishme për integrimin euro-atlantik të Kosovës, veçanërisht për anëtarësimin në Këshillin e Evropës, si dhe për kontributin e mbi 13 mijë ushtarëve danezë për paqen dhe sigurinë në Kosovë që nga viti 1999.

Presidentja Vjosa Osmani ka udhëtuar për në Mbretërinë e Danimarkës, ku do të marrë pjesë në Samitin e Kopenhagës për Demokraci.

Në samit, presidentja Osmani do të ketë fjalim kryesor dhe diskutim mbi përpjekjet e Kosovës për mbrojtjen dhe forcimin e demokracisë, si dhe për rëndësinë e integrimit të vendit tonë dhe të vendeve të tjera aspiruese në institucionet euroatlantike në dritë të zhvillimeve gjeopolitike.

Gjatë vizitës në Danimarkë, presidentja Osmani do ta takojë edhe mërgatën shqiptare në këtë shtet.