Bota

Dhjetë presidentët më të paguar në botë

Të jesh i pari i një vendi, përpos fuqisë politike, nënkupton edhe pagë të lartë, shkruan albinfo.ch.

Por a e dini se cilët janë presidentët që paguhen më së shumti në botë? Përmes një inforgrafike, REL ka sjellë dhjetë emrat e presidentëve dhe pagat e tyre, që konsiderohen të jenë më të lartat, përcjell albinfo.ch.

Këtu janë përfshirë vetëm pagat vjetore bazë, e jo pasuria e përgjithshme që ata kanë në posedim.

Alexander Van der Bell – Austri, paga 404466 $

Donald Trump – SHBA, paga 400000 $

Gudni Th. Johannesson – Islandë, paga 358000 $

Michael D. Higgins – Irlandë, paga 306890 $

Sergio Mattarella – Itali, 294549 $

Frank-Walter Steinmeier – Gjermani, paga 263738 $

Emmanuel Macron – Francë, paga 220510 $

Moon Jae in – Koreja Jugore, paga 210000 $

Sebastian Pinera – Kili, paga 190466 $

Vladimir Putin – Rusi, paga 134000 $