Lajme

Dita e fundit e Lojërave Olimpike “Tokyo 2020”, SHBA-ja kalon Kinën në renditje

Sot përfunduan Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”. Të filluara zyrtarisht më 23 korrik, Olimpiada vendosi “perdet” sot

Të gjitha garat kanë përfunduar, ndërsa kjo është edhe renditja e vendeve pjesëmarrëse.

Në renditjen e përgjithshme të vendeve pjesëmarrëse prin SHBA-ja që e ka parakaluar në ditën e fundit Kinën dhe ka 113 medalje gjithsej, 39 të arta 41 të argjendta dhe 33 të bronzta.

Pas saj vjen Kina me 88 medalje gjithsej. Ata kanë momentalisht 38 të arta, 32 të argjendta dhe 18 të bronzta, shkruan express, transmeton Albinfo.ch.

Top-5shen e përmbyllin shteti nikoqit Japonia, Komiteti Olimpik i Rusisë dhe Britania e Madhe.

Kosova gjendet në vendin e 41-të me dy medalje të fituara, të dyja të arta dhe në sportin e xhudos.

Kosova garoi me 11 sportistë në këtë Olimpiadë, pesë në xhudo, dy në not, një në shenjtari, një në boks, një në mundje dhe një në vrapim. Që të gjithë atletët kosovarë tashmë e kanë mbyllur garimin në “Tokyo 2020”.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI