Lajme

Eksportet zvicerane lulëzuan në vitin 2021

Eksportet zvicerane u ngjitën në nivele rekord në vitin 2021, me kimikatet dhe ilaçet që nxisin pjesën më të madhe të rritjes, përcjell albinfo.ch.

Një vit të mbarë kanë kaluar edhe orët, sidomos ato luksoze. Eksportet arritën në një vlerë totale prej 259.5 miliardë CHF në vitin 2021, duke shënuar një rritje prej 15.2% në vitin pandemik 2020 dhe një rritje prej 7% në vitin 2019, sipas Zyrës Federale për Doganat dhe Sigurinë Kufitare, e cila tha se shifra shënoi një nivel më të lartë të të gjitha kohëve.

Me rritjen e importeve, por më pak të dukshme, në 200.8 miliardë CHF, viti 2021 përfundoi me një suficit tregtar prej 58.7 miliardë CHF, nga 43 miliardë CHF në 2020, shkroi Zyra doganore të enjten, përcjell tutje albinfo.ch.