Ekonomi

Euro po forcohet

Ndërsa dollari ka humbur pikë, duke u këmbyer me 109.08 lekë, 0.14 lekë më pak se dita e mëparshme

Në tregun e këmbimit valutor, euro po vazhdon këtë javë të rikuperojë pozitat në këmbim me lekun, duke shënuar një rritje të fortë, në nivelin më të lartë që nga fillimi i qershorit.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro është këmbyer me 126.74 lekë, duke u rritur me 0.1 lekë në krahasim me ditën e mëparshme. Ky është niveli më i lartë në treg, që nga koha kur euro kërceu në 128 lekë, si rrjedhojë e ndërhyrjeve të Bankës së Shqipërisë, që tërhoqi valutë nga tregu, pasi monedha e përbashkët nisi një rënie të pakontrolluar, duke zbritur deri në 124.17 lekë, niveli më i ulët në 10 vjet, transmeton “ATSH”.

Akterët e tregut pohojnë se forcimi i euros është sezonal, pas rënies së ai pëson gjithnjë në muajt e verës, të ndikuara nga fluksi i prurjeve të emigrantëve dhe turistëve. Por sipas tyre aktualisht euro po forcon pozitat favorizuar nga dhe nga forcimi i saj në bursat ndërkombëtare, përcjell albinfo.ch.

Ndërsa dollari ka humbur pikë, duke u këmbyer me 109.08 lekë, 0.14 lekë më pak se dita e mëparshme.