Lajme

Evropa paralajmëron “dimër të zymtë”

Udhëheqësit evropianë paralajmëruan për një dimër të zymtë, pasi infeksionet me COVID-19 detyruan vendet të vendosnin kufizime të reja në përpjekje për të frenuar një valë të dytë të pandemisë, me Shtetet e Bashkuara, Rusinë dhe Francën, duke vendosur të dhëna të reja ditore për rastet.

Më shumë se 42.9 milionë njerëz raportohet të jenë infektuar nga koronavirusi globalisht dhe 1,151,929 kanë vdekur, sipas një llogarie të Reuters.

Shtetet e Bashkuara kanë numrin më të lartë të vdekjeve dhe infeksioneve. Një vaksinë është duke u zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca Plc prodhoi përgjigje imune në të moshuarit dhe të rinjtë ofroi disa lajme pozitive. Por, Sekretari Britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock, paralajmëroi se vaksina nuk do të ishte në dispozicion gjerësisht deri vitin e ardhshëm dhe tha “ne nuk jemi akoma atje”.

Në Evropë, një varg shtetesh raportuan rritje rekord, të udhëhequr nga Franca, e cila raportoi më shumë se 50,000 raste ditore për herë të parë të dielën, ndërsa kontinenti kaloi pragun e 250,000 vdekjeve. Franca madje mund të jetë duke përjetuar 100,000 infeksione të reja në ditë, tha profesori Jean-François Delfraissy, i cili kryeson një këshill që këshillon qeverinë, për radion RTL. Qeveritë kanë qenë të dëshpëruara për të shmangur bllokimet që frenuan sëmundjen në fillim të vitit me koston e mbylljes së të gjithë ekonomive të tyre. Por rritja e vazhdueshme e rasteve të reja ka detyruar shumë në Evropë të shtrëngojnë bordurat. “Ne po përballemi me muaj shumë, shumë të vështirë përpara”, tha Kancelarja gjermane Angela Merkel.

Megjithëse Gjermania ka dalë relativisht mirë krahasuar me vendet e tjera në Evropë, ajo gjithashtu ka parë një rritje të mprehtë të rasteve. Errësira rëndoi në tregjet financiare globale. Aksionet ranë të hënën ndërsa infeksionet e rritura errësuan perspektivën ekonomike.

Në Spanjë, e cila ka pasur më shumë se një milion raste të sëmundjes, Kryeministri Pedro Sanchez paralajmëroi se vendi po përballej me një situatë “ekstreme”, pasi ai njoftoi një gjendje të re të jashtëzakonshme të dielën, duke imponuar shtetrrethimin natën lokale dhe ndalimin e udhëtimit midis rajoneve në disa raste.

Numri i përditshëm i Rusisë i infeksioneve të reja COVID-19 u rrit në një rekord të lartë prej 17,347 të hënën, ndërsa Kremlini paralajmëroi se pandemia kishte filluar të merrte një dëm më të madh jashtë Moskës.

Italia, vendi i goditur më keq në fazat e hershme të krizës në mars, vendosi kufizime të reja, duke urdhëruar restorantet dhe baret të mbyllen nga ora 6 e pasdites dhe mbyllja e kinemave, palestrave dhe vendosja e orarit të ndalimit lokal në disa rajone. Përleshjet në rrugë me grupe të vogla protestuesish gjatë fundjavës dhe kritikat nga pronarët e restoranteve dhe grupeve të biznesit në lidhje me ndikimin e masave nënvizuan situatën gjithnjë e më të tensionuar me të cilën përballet Kryeministri Giuseppe Conte, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI