Lajme

Evropës nuk i përshtatet ta ketë armik Kinën

Kina e ka kaluar vitin 2020 duke humbur miq. Por, Brukseli nuk është në gjendje të bëjë një armik të superfuqishëm si Kina.

Ky vit e ka lënë Bashkimin Evropian shumë të hutuar se çfarë të bëjë për Kinën.

Në fillim të vitit, të dy palët shpresuan të zyrtarizonin partneritetin e tyre ekonomik dhe strategjik në një samit historik në Leipzig, të organizuar nga Kancelarja gjermane Angela Merkel, duke shënuar një përparim historik në marrëdhëniet Kinë-BE, shkruan “CNN”.

Pandemia Covid-19 ka kushtëzuar që në vend të një mirëpritje në tapetin e kuq nga Gjermania, 26 vendet e tjera anëtare të BE-së dhe figurat kryesore të Brukselit, Presidenti kinez Xi Jinping do të duhet të mbajnë një konferencë online me Merkel dhe Presidentët e Komisionit dhe Këshillit të BE-së.

Shumica e vëzhguesve afatgjatë të marrëdhënieve BE-Kinë pajtohen që 2020 ka qenë paksa një katastrofë në këtë sferë.

Nuk ka qenë vetëm trajtimi fillestar i dobët i Kinës për një pandemi që filloi në kufijtë e saj që kanë dëmtuar lidhjet; Politikanët më të vjetër të Evropës janë detyruar të “mendojnë me kujdes se çfarë lloj aktori gjeopolitik po përpiqet të bëhet”, tha një burim i BE.

“Sipas këndvështrimit tonë, Kina ka përdorur vëmendjen në botë tek virusi për të përshpejtuar objektivat e saj në vende si Hong Kong me ligjin e sigurisë, goditjen e saj ndaj Ujgurëve dhe provokimin ndërkombëtar,” tha burimi.

Shqetësimi mbi sjelljen e Kinës dhe sa partner i besueshëm mund të jetë për Evropën nuk ndihet vetëm në nivelin e Brukselit.

“2020ta patjetër ka çuar që vendet anëtare ta gjejnë Kinën më të papajtueshme”, tha një diplomat evropian i cili ka punuar në marrëdhëniet me Kinën gjatë vitit të kaluar.

Pikëpamja jonë është se Kina është më pak e interesuar në zhvillimin e një partneriteti vërtet të barabartë me Evropën sesa është duke u përpjekur të zëvendësojë demokracinë perëndimore me sistemin e saj politik, përcjell albinfo.ch