Sporte Luftarake

Faton Vukshinaj shënon fitoren më të madhe në karrierë

Pas një viti mungese, boksieri Faton Vukshinaj është rikthyer, duke triumfuar ndaj gjermanit Alexander "The Great" Rigas

Boksieri shqiptar i cili jeton dhe vepron në Bazelit, Faton Vukshinaj ka shënuar fitoren më të madhe të karrierës së tij kundër kampionit gjerman të peshave të mesme.

Faton Vukshinaj duhej të priste katërmbëdhjetë muaj para se të lejohej përsëri në ring për një luftë profesionale. Pritja dhe stërvitja e tij e vështirë i kanë dhënë shpagim 29-vjeçarit. Në ngjarjen e boksit në Karlsruhe, Faton “El Vulcano” Vukshinaj shënoi fitoren më të madhe të karrierës së tij të shtunën në mbrëmje, njofton albinfo.ch.

Ai mbajti kampionin e deritanishëm të pamposhtur gjerman të peshave të mesme, Alexander “The Great” Rigas në një cep, ishte më agresiv dhe dominoi qartë luftën nga mesi i ringut. Kjo gjë u njoh edhe nga gjyqtarët, të cilët njëzëri vlerësuan luftën për Faton Vukshinaj. «Kjo fitore, është fitorja më e madhe për mua deri më tani. Jam shumë i lumtur dhe shpresoj që tani të kem shansin të luftoj për titullin », citohet Faton Vukshinaj në njoftimin për shtyp.

Për shkak të situatës aktuale, lufta u zhvillua pa audiencë, por u transmetua drejtpërdrejt. Ata që ishin në gjendje të shikonin luftën një luftë të jashtëzakonshme. Fatoni e dominonte atë nga mesi i ringut, ishte qartësisht luftëtari më agresiv, por takoi një kundërshtar i cili gjithmonë dinte të kapte veten.

Lufta zgjati plot tetë raunde dhe ishte e tensionuar deri në minutën e fundit. Pas tetë raundeve, vendimi i gjyqtarëve erdhi dhe ishte i qartë: Faton “El Vulcano” Vukshinaj ka fituar luftën më të madhe dhe më të rëndësishme të karrierës së tij. “Sot i tregova botës së boksit se duhet të mbani mend emrin tim,” tha fituesi i shkëlqyeshëm.

Kjo fitore mbresëlënëse ishte më e rëndësishmja në karrierën e boksierit të Bazelit deri më tani. Tani ai është duke pritur për sfidën e radhës, një luftë për titullin. Sepse qëllimi i tij është që të bëhet kampion bote një ditë. Me këtë fitore ai ishte në gjendje të provojë se ka atë që duhet.

Në karrierën e tij, Vukshinaj tash ka 12 fitore e dy barazime. Shtatë prej fitoreve i ka me nokaut.

Për shkak të koronavirusit, Vukshinaj nuk ka zhvilluar asnjë duel në vitin 2020. Kështu ishte ndërprerë edhe rrugëtimi i tij drejt majës së boksit ndërkombëtar.

Foto: Facebook

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI