Shqipëria

Filmi shqiptar “A short trip”, më i miri i metrazhit të shkurtër në Bienalen e Venecias

“A short trip” , filmi shqiptar i metrazhit të shkurtër, i regjisorit Erenik Beqiri, ka triumfuar në Bienalen e Venecias. Filmi u shpall më i miri me metrazh të shkurtër në “La Biennale di Venezia”, në kategorinë “Orizzonti”, përcjell albinfo.ch.

Filmi rrëfen për një çift, në proces gjyqësor gjatë eksodit të Shqipërisë, teksa rrëfimi shfaq një brez, të gatshëm të shkëmbejë vitet për një të ardhme të paparashikueshme.

Festivali i 80-të Ndërkombëtar i Filmit në Venecia organizohet nga “Bienalja e Venecias” dhe drejtohet nga Alberto Barbera.