Lajme

Forcat Ajrore Zvicerane do të përdorin autostradën për ushtrime testuese

Avionët luftarakë të Forcave Ajrore Zvicerane F/A-18 do të praktikojnë ngritjen dhe uljen në autostradën A1 midis Payerne dhe Avenches në kantonin Vaud më 5 qershor.

Seksioni i autostradës do të jetë i mbyllur deri në 36 orë për stërvitjen, me zonën e stërvitjes kryesisht të rrethuar. Nuk ka më asnjë vend në publik për të vëzhguar.

Forcat Ajrore duan të përdorin stërvitjen “Alpha Uno” për të testuar nëse avionët e saj luftarakë mund të ngrihen dhe të ulen në vende të improvizuara, transmeton albinfo.ch. Një arsye për stërvitjen është përkeqësimi i situatës së sigurisë në Evropë dhe qëllimi i ushtrisë për të forcuar aftësitë e saj.

Për ushtrimin, autostrada do të shndërrohet në pistë, për të cilën ndër të tjera do të duhet të çmontohet edhe barriera qendrore e përplasjes, shkruan swissinfo.

Ky ushtrim nuk është i pari për Forcat Ajrore të Zvicrës. Teste të ngjashme u kryen dhjetë herë në rrugët kombëtare gjatë Luftës së Ftohtë, tha një zëdhënës i ushtrisë.