Koronavirusi: çast pas çasti

Franca do të zgjasë izolimin në gjithë vendin përtej 15 prillit

Franca ka planifikuar të zgjasë masat e izolimit edhe për një kohë, në mënyrë për ta ngdalësuar përhapjen e pandemisë së koronavirusit.

Izolimi “do të zgjatet” përtej 15 prillit, tha një zyrtar i presidencës, për agjencinë AFP.

Presidentin francez, Emmanuel Macron, pritet t’i drejtohet përsëri kombit javën tjetër, njoftoi Presidenca Franceze.

Ky pritet të jetë adresimi i tretë i Macronit dhe i pari nga Pallati Elysee, që prej fillimit të krizës.

Franca është në izolim që nga 17 marsi për të ngadalësuar përhapjen e epidemisë.

Gjatë ditës së sotme, në Francë u raportuan 541 vdekje të tjera nga COVID-19 , duke e çuar numrin e përgjithshëm në 10,869.

Duhet kujtuar se Franca është njëra nga vendet me më së shumti të infektuar me koronavirus në Evropë, 112,950 raste në total duke u rënditur e treta, pas Spanjës dhe Italisë, përcjell Albinfo.ch