Lajme

Franca ka shampanjën më të mirë në Evropë

Atdheu i shampanjës konsiderohet të jetë provinca franceze e Shampanjës. Franca zë vendin e parë në Evropë për nga kultivimi i shampanjës më të shijshme, transmeton albinfo.ch.

Ekspertët e dinë që si të gjitha verërat e mira, edhe kjo pije ka karakterin e vet. Kjo do të thotë që kërkon vëmendje, qasje dhe vlerësim të veçantë.

Shampanja e vërtetë ka disa kritere:

Atdheu i prodhuesve më të mëdhenj të shampanjës në Francë nga kohërat më të lashta deri më sot është provinca e Shampanjës, transmeton tutje albinfo.ch.

Varietetet e mëposhtme të rrushit përdoren për verërat e vërteta franceze: Pinot Noir, Pinot Meunier, Chardonnay.

Teknologji speciale e prodhimit me metodën (Champenoise). Kjo metodë përfaqëson fermentimin përfundimtar për një periudhë të gjatë kohore (më shumë se një vit) në një enë nga e cila do të derdhet më pas.

Gjithashtu, vera nga provinca e famshme e Francës ka një etiketë të caktuar, e cila duhet të tregojë:

Informacion në lidhje me emrin e shampanjës.

Emri i markës ose prodhuesi.

Një numër i caktuar vihet në secilën shishe.

Prania e ndonjë prej shkurtesave të mëposhtme: “NM” (verë e bërë nga rrushi i blerë), “CM” (verë e prodhuar nga një kooperativë e vreshtarëve), “RM” (verë nga rrushi i rritur nga prodhuesi), “MA” ( nën markën tregtare vera shishet vetëm në shishe).

 

Pas këshillimit me ekspertë, ne kemi përpiluar për ju një vlerësim të shisheve më të hollë dhe të shtrenjta të shampanjës të të gjitha kohërave. Këtu ata janë:

  1. Veuve Clicquot – 1893

Në korrik 2008, pronari i mobiljeve antike nga rezidenca skoceze e Torsey Castle, me emrin Chris James, punësoi një marangoz për të hapur disa prej mobiljeve. Si rezultat, ai zbuloi një gjoks me pije alkoolike nga fundi i shekullit të 19-të. Gjetja më e çmuar ishte një shishe shampanjë Veuve Clicquot e vitit 1893, e cila është ruajtur në mënyrë të përsosur deri më sot, përfshirë etiketën e famshme të verdhë. Kjo është shampanja më e rrallë në botë, pasi kjo shishe është e vetmja në botë.

Në një thellësi prej më shumë se 20 metra nën tokë në bodrumet e markës së famshme Perrier Jouet, ekziston një koleksion unik shampanje, i cili nuk gjendet askund tjetër në botë. Fakti është se në fillim të shekullit të 19-të, shtëpia prestigjioze e shampanjës ruajti dhe fshehu verërat e saj më ekskluzive në bodrume.

  1. Ca. 1820 Juglar

Në korrik 2010, zhytësit suedezë zbuluan një koleksion prej 168 shishe shampanjë në një anije të mbytur që u shkatërrua në ujërat e Detit Baltik dhe u fundos në fund në një thellësi prej 55 metrash. Kostoja e një shishe tejkalon 62,000 dollarë.

 

  1. Diamant Bleu nga kompania e Haidstick dhe K. (Diamant Bleu vintage 1907) – 1907

Shampanja e kësaj marke u shit në ankande të ndryshme në botë me një çmim mesatar prej 3,700 dollarë për shishe. Isshtë çmuar shumë midis mbledhësve të verërave në të gjithë botën.

  1. Christal Brut nga Louis Raederer – 1990

Për shumë njohës të verës, Crystal është cuvée më prestigjioze. Historia e krijimit të kësaj marke shoqërohet me disponimin paranojak të Carit të Rusisë Aleksandri II. Si rezultat, kjo shampanjë ka trashëguar traditat me të vërtetë mbretërore, e cila manifestohet në paarritshmërinë e kësaj marke për një person të zakonshëm. Në vitin 2005, një shishe Methuselah (një shishe verë shumë e madhe e barabartë me 8 shishe të rregullta) u shit në Nju Jork për 18 800 dollarë.

  1. “1928 Krug” nga Louis Vuitton Moet Hennessy

Për të kuptuar prestigjin e kësaj vere, ne do të japim disa informacione: vera e hollë e cilësisë së mirë Krug e vitit 1928 u përshkrua nga kreu i ankandit Sotheby’s, Serena Sutcliffe (një kompani e njohur e ankandeve në Londër; shet vepra të lashta dhe moderne art, libra të vjetër), si “një nga shampanjat më të mira kur – ose prodhuar në të gjithë historinë”. Këto pije duhet të pihen nga gota të përshtatshme. Në vitin 2009, një shishe standarde 0,75 litra nga Krug Collection u fut në ankand në Hong Kong për 21,200 dollarë.

  1. Perrier Jouet Belle Epoque

Kompania e verës Perrier Jouet dikur mblodhi 100 klientët e saj më të pasur nga e gjithë bota në Shtëpinë e Belle Epoque me synimin për të krijuar një cuvie super ekskluzive posaçërisht për këta 100 persona. Si rezultat, secili grup i verërave u shit për 50,000 dollarë.

  1. Krug Clos d’Ambonnay – 1995

Për kompaninë prodhuese Krug, kjo shampanjë cuvée është një përjashtim nga tradita e saj, pasi është krijuar nga një varietet rrushi i rritur në një vit dhe në një vresht. Seria është e kufizuar në vetëm 3,000 shishe, secila kushton më pak se 2,500 dollarë.

  1. Lani Shandon Dom Perignon (Mo? T & Chandon Dom Perignon Ari i Bardhë)

Kjo shishe e madhe 3 litra e cuvées prestigjioze është më e popullarizuara tek blerësit më ekstravagantë të shampanjës që duan të shfaqen përpara miqve dhe familjeve të tyre. Arsyeja është se ata kërkojnë më shumë se 11, 200 mijë dollarë për një shishe, është se shampanja vendoset në një enë unike elegante të bërë prej ari të bardhë.

  1. Paul Roger, Cuvée “Sir Winston Churchill” 1999 (Pol Roger Sir Winston Churchill)

Cuvee më e hollë konsiderohet të jetë “Sir Winston Churchill”, prezantuar në 1984 nga Paul Roger, veçanërisht për burrin e madh të shtetit britanik dhe politikanin. Surprisingshtë për t’u habitur që deri në vdekjen e tij në 1965, kjo pije ishte e preferuara e Churchillit dhe ai e pinte atë në çdo ngjarje të rëndësishme. Kjo shampanjë kushton 215 dollarë.

Historikisht, Franca është vendlindja e shampanjës. Prandaj, fraza shampanjë franceze është sinonim i cilësisë dhe shijes klasike të një pije të vërtetë me gaz.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI