Futboll

Gjermania kërkon llogari nga Ozil për fotografinë me Erdoganin

Mesut Ozil dhe Ilkay Gündogan kishin dalë në një fotografi me presidentin turk Erodgan, duke shkaktuar shumë polemika në Gjermani, që nuk janë shuar ende

Presidenti i Federatës Gjermane të Futbollit (DFB), Reinhard Grindel, i kërkoi Mesut Ozilit shpjegime për fotot që bëri me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan përpara fillimit të Kampionatit Botëror.

“Mesut Ozil nuk ka bërë asnjë koment deri tani. Tifozët presin përgjigje me të drejtë. Mesut, kur të kthehet nga pushimet, duhet të bëjë një deklaratë publike”, është shprehur Grindel në një intervistë për gjermanen “Kicker”.

Özil dhe Ilkay Gündogan bënë foto me Erdoganin përpara Botërorit dhe eliminimi që në grupe i Gjermanisë i shtoi polemikat për këto poza.

Takimi me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, dhe fanellat dhuratë iu kthyen në një “boomerang” mesfushorëve të përfaqësueses gjermane, Mesut Özil dhe Ilkay Gündogan, shkruan “TCH”.

Pas eliminimit të papritur të Gjermanisë nga Kupa e Botës, presidenti i saporizgjedhur turk ua riktheu fanellat të dy futbollistëve, përcjell albinfo.ch.

Özil dhe Gündogan shkaktuan një zhurmë të madhe dhe polemika të shumta rreth skuadrës përfaqësuese gjermane përpara fillimit të Kupës së Botës, një kompeticion të cilin skuadra kampione nuk e përjetoi në qetësi, përcjell albinfo.ch.

Gündogan shkoi edhe më tej, teksa në fanellën e tij me Manchester Cityn shkroi edhe një dedikim, duke e cilësuar Erdoganin si presidentin e tij.

Një zëdhënës i Erdoganit ka konfirmuar lajmin për kthimin e fanellave të lojtarëve, duke deklaruar se presidenti turk kishte mbetur i pakënaqur nga paraqitja e tyre në Botërorin e Rusisë. Por, Erdogan shkoi edhe më tej, duke vënë gishtin në plagë, teksa deklaroi se nuk do që të ketë të bëjë më me ta, e kërkoi që futbollistët mos ta quajnë më presidentin e tyre.