Lajme

Greva mbarëkombëtare në Francë godet shkollat dhe stacionet hekurudhore

Në gjithë Francën po mbahet një grevë mbarëkombëtare, një valë të dytë protestash kundër planeve të presidentit Emmanuel Macron për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64 vjeç, përcjell albinfo.ch.

Thuhet se tetë sindikata të mëdha po marrin pjesë në grevë, e cila ka penguar shkollat, transportin publik dhe rafineritë e naftës.

Më shumë se një milion njerëz morën pjesë në ditën e parë të aksionit në fillim të këtij muaji.

Nga ana tjetër, gjysma e mësuesve të shkollës fillore janë në grevë.

Qeveria Macron po ecën përpara me reformat e moshës së pensionit përballë sondazheve të opinionit që sugjerojnë se dy të tretat e votuesve janë kundër ndryshimeve, të cilat fillojnë kalimin e tyre në Asamblenë Kombëtare javën e ardhshme.

Pa një shumicë në Parlament, qeveria do të duhet të mbështetet te republikanët e krahut të djathtë për mbështetje, po aq sa edhe deputetët e partive në pushtet.

Lideri i ekstremit të majtë Jean-Luc Mélenchon tha se Franca ishte në një pikë vendimtare dhe parashikoi një numër edhe më të madh protestuesish sesa në ditën e parë të aksionit më 19 janar.

Protestat në rrugë priten në të gjitha qytetet e mëdha dhe në qytetet më të vogla. Raportohet se 11,000 policë janë vendosur për të mbuluar demonstratat.

Pati një ndërprerje të rëndë të transportit në zonën e Parisit, me një në tre trena me shpejtësi të lartë dhe vetëm dy linja metroje pa shofer që funksiononin normalisht.

Turma të mëdha u raportuan në një nga linjat kryesore mbitokësore në kryeqytet.

Sindikata CGT tha se të paktën tre të katërtat e punëtorëve ishin larguar nga rafineritë e mëdha të naftës TotalEnergies dhe depot e karburantit.

Një nga sindikatat kryesore të mësuesve tha se gjysma e të gjithë mësuesve të çerdheve dhe shkollave fillore do të jenë në grevë. Nxënësit e shkollave të mesme organizuan protesta jashtë disa shkollave dhe studentët thanë se do të pushtonin universitetin Sciences Po në Paris në mbështetje të grevistëve.

“Shumë francezë mendojnë se puna është gjithnjë e më e dhimbshme. Nuk është se nuk duan të punojnë, nuk duan të punojnë në këto kushte”, i tha BBC-së politologu i Sciences Po, Bruno Palier.

Qeveria ka treguar se mund të lëvizë disi në detajet e reformës, por ka refuzuar të dorëzohet në shtytjen kryesore të rritjes së moshës së pensionit me dy vjet në 64.

Ekonomisti Prof Philippe Aghion tha se reformat ishin të nevojshme, sepse Franca kishte një deficit strukturor prej rreth 13 miliardë eurosh (14 miliardë dollarë; 11 miliardë £) dhe rritja e moshës së daljes në pension do të ndihmonte gjithashtu në rritjen e shkallës së punësimit në Francë.

“Kjo do t’i japë qeverisë kredibilitet për të bërë disa investime që duhet të bëjë në arsim, në sistemin spitalor që duhet të përmirësojë dhe më shumë investime në inovacion dhe industrializimin e gjelbër,” tha ai për BBC.