Maqedonia

Hungaria refuzon ekstradimin e Gruevskit

Gjykata Hungari ka refuzuar kërkesën e Shkupit për ekstradimin e ish-kryeministrit maqedonas, Nikolla Gruevski, i cili u arratis Budapest  nëntor vitit kaluar. 

Ish-kryeministri i Maqedonisë, njëherësh kreu i VMRO-DPMNE-, Nikola Gruevski, ishte i pranishëm seancën gjyqësore. Por ajo  ka tërhequr shumë vëmendje është paraqitja e ish-kryeministrit, i cili u shfaq seancë me kapelë sportive dhe syze diellindërsa xhaketa mendohet se i mbulonte prangat duar. 

Maqedonia e Veriut ka kërkuar ekstradimin e Gruevskit për vuajtjen e dënimin prej dy vjetësh për blerjen e automjetit tip Mercedes rastin e PSP-Tankudhe për ngjarjet e përgjakshme Kuvend, ku është i dyshuar si organizator. 

Ndërsa kujtojmë se ish-kryeministri maqedonas fitoi azil politik Hungari.