Shqiperia

Ilir Meta paralajmëron padi ndaj gazetës austriake

Gazeta e Austrisë “Kronen Zeitung” ka publikuar një shkrim ku shkruan se “një informator i cili u fsheh në Austri për shkak të kërcënimeve me vdekje rëndon pozitën e kreut të shtetit të Shqipërisë

Këshilltari për Mediet dhe zëdhënësi i Presidentit, Tedi Blushi, deklaroi sot se “Presidenti Ilir Meta është njohur sot me një shkrim pa autor të publikuar në gazetën austriake “Kronen Zeitung”, artikull që përmban veçse shpifje dhe gënjeshtra, të hershme dhe të konsumuara prej vitesh”.

Sipas zëdhënësit të presidentit, “këto shpifje, mjerisht të fabrikuara dhe të hedhura në tregun mediatik edhe kohë më parë, e kanë marrë përgjigjen shumë të qartë dhe në mënyrë asgjësuese që në prill të vitit 2018”.

“Edhe kjo përpjekje e radhës, e rifabrikuar në mënyrë qesharake dhe vulgare, do të marrë përgjigje përpara drejtësisë austriake. Presidenti i Republikës ka autorizuar stafin dhe mbrojtësit ligjorë që të përgatisin menjëherë padinë “Për përhapjen e të dhënave të pavërteta”, “Shpifje”, “Cenim të imazhit publik”, që në këtë rast cenon rëndë edhe interesat e larta shtetërore”, nënvizoi Blushi, përcjell Albinfo.ch.

Në këtë mënyrë, vijoi Blushi, shpifësit do të marrin përgjigjen e merituar përballë drejtësisë.
“Presidenti i Republikës garanton se beteja e tij për mbrojtjen e interesit publik dhe luftën kundër korrupsionit, jo vetëm që nuk do të ndalet, por do të përshkallëzohet që nga zbardhja e plotë e aferës së inceneratorëve (që deri tani vetëm sa është gërvishtur), si dhe të gjitha aferat e tjera”, tha Blushi, transmeton Atsh.