Lajme

Italia rimburson bizneset e goditura nga COVID-19

Italia do të paraqesë një paketë masash të martën për të mbështetur bizneset e goditura nga kufizime të reja që synojnë të frenojnë në një valë të dytë të COVID-19, thanë zyrtarët, në një kohë të protestave në gjithë vendin.

Roma të dielën urdhëroi bare dhe restorante të mbyllen nga ora 6 pasdite dhe mbylli palestrat, kinematë dhe pishinat e notit në përpjekje për të ndaluar një ringjallje të shpejtë të koronavirusit.

Demonstruesit u mblodhën në disa qytete gjatë fundjavës për të protestuar kundër mbylljeve dhe shtetrrethimit natën të vendosur në disa rajone, me përleshje që shpërthyen në qytetin jugor të Napolit dhe në kryeqytetin Romë. Kabineti pritej të takohej të hënën ose të martën për të miratuar masa me vlerë rreth 4.5-5 miliardë euro për kompanitë e prekura nga kufizimet, duke përfshirë fonde të reja për skemat e ndërmarrjeve.

“Ne kishim investuar shumë para për të qenë në përputhje me protokollet e sigurisë pas valës së parë të virusit”, tha Paolo Graziani, pronar i picerisë Inforno në Ostia, lagja bregdetare e Romës.

Ministri i Ekonomisë, Roberto Gualtieri, tha të dielën se agjencia kombëtare e taksave do të synonte të paguante kompensimin nga mesi i nëntorit ose më së voni në fund të vitit, por Graziani ishte skeptik. “Pas bllokimit në mars dhe prill, ne duhet të paguanim stafin nga xhepat tanë për shkak të vonesave në skemën e ndërmarrjeve. Punëtorët tanë morën pagesën e fundit vetëm 15 ditë më parë”, tha ai.

Paketa e ndihmës së biznesit do të përfshijë pagesa të njëhershme, kredi tatimore për qiratë, heqjen e pagesës së taksës së strehimit që duhet të merret në dhjetor dhe fonde për 10 javë të tjera të skemave të pushimit të përkohshëm, thanë burimet qeveritare, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.