Lajme

Jeff Bezos, prapë personi më i pasur në botë

Themeluesi dhe CEO i Amazon, Jeff Bezos, ka rifituar pozicionin e tij si personi më i pasur në botë

Themeluesi dhe CEO i Amazon, Jeff Bezos, ka rifituar pozicionin e tij si personi më i pasur në botë, pasi kaloi CEO-n e Tesla-s dhe SpaceX, Elon Musk, me një vlerë neto të vlerësuar prej 181.5 miliardë dollarë në fund të së premtes (me kohën e SHBA), shkruan Forbes.

Musk u bë personi më i pasur në botë më 7 janar, kur çmimi i aksionit të Teslas arriti një vlerë tregu prej 700 miliardë dollarë për herë të parë 24 orë më parë.

Bezos kishte mbajtur pozicionin si personi më i pasur në botë që nga viti 2017.

Të dy aksionet e Amazon dhe Tesla ranë të premten, ndërsa tregjet reaguan pasi presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden lëshoi ​​detajet e paketës së tij të propozuar të lehtësimit të koronavirusit, një paketë prej 1,9 trilion dollarë në një fjalim natën e kaluar.

Aksionet e Amazon ranë me vetëm nën një për qind nga dita e premte, ndërsa Tesla ra me mbi dy për qind, e cila ishte më se e mjaftueshme për të parë pasurinë neto të Bezos të rritej mbi atë të Musk, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI