Lajme

Ju nuk jeni zviceran derisa të provoni këto 7 ushqime të çuditshme

Zvicra nuk është saktësisht e njohur për kuzhinën inovative, por për ushqimin e përzemërt dhe, disa thonë, jofrymëzues. Por a mund të cilësohen disa nga pjatat e vendit si ‘të çuditshme’?

Ndryshe nga fqinjët e saj Franca dhe Italia, tradita e kuzhinës në Zvicër është relativisht e thjeshtë.

Në fund të fundit, sa të huaj do të thoshin në të vërtetë “Unë po shkoj në Zvicër për ushqim”?

Megjithatë, mos përjashtoni disa surpriza në planin e kuzhinës. Nëse i konsideroni këto pjata si “të çuditshme” ose thjesht shumë të pakënaqshme, varet kryesisht nga sa aventurier jeni dhe sa i fortë është stomaku juaj, përcjell albinfo.ch.

Pra, le të fillojmë.

The Berner Zungenwurst (sallam me gjuhën berneze)

Disa nga ushqimet më të çuditshme kanë një aromë rajonale – fjalë për fjalë dhe figurative.

Një prej tyre është një “sallam me gjuhë” tradicionale nga Berna.

Një libër gatimi i vitit 1835 thotë se dy ose tre gjuhë derri duhet të përdoren si përbërës, së bashku me mishin dhe gjakun nga derri dhe viçi. Çfarë nuk duhet të pëlqejë?

Megjithatë, këto ditë gjuha është hequr, por emri ka mbetur. Librat bashkëkohorë të gatimit kërkojnë që Zungenwurst të bëhet nga mish derri dhe viçi, së bashku me kërcitje dhe erëza.

Në vitin 2019, Zugenwurst arrin statusin e mbrojtur të BE-së, i cili i pengon imituesit të riprodhojnë sallamin, përveç nëse e bëjnë këtë me një emër tjetër.

Nëse mund ta kapërceni pamjen e saj, mund ta shijoni vërtet, përcjell tutje albinfo.ch.

Saucisse de choux

Në perëndim të Bernës, në Vaud, mbretëron një tjetër sallam: i ashtuquajturi “sallam i lakrës”.

Këtu nuk ka gjuhë as gjak; kjo sallam tradicional i tymosur bëhet nga lakra e bardhë, mish derri dhe proshutë dhe hahet e zier me patate dhe presh – një tjetër pjatë tipike Vaud e quajtur “papet”.

Sipas legjendës, origjina e kësaj salçiçe daton në vitin 879, kur familja e Perandorit të Gjermanisë qëndroi në qytetin Vaud të Orbe për disa javë.

Me mbarimin e mishit, vendasit përzienin lakrën me mishin e sallamit për të mbushur mbushjen. Faza e pirjes së duhanit u shfaq në mesjetë, kur u kuptua se duke tymosur mishin mund të mbahej më gjatë, përcjell albinfo.ch.

Cenovis

Nëse nuk jeni rritur duke ngrënë Marmite në Mbretërinë e Bashkuar ose Vegemite në Australi, mund t’ju duhet pak kohë që të zhvilloni sythat e shijes për të pranuar, dhe në fakt si, Cenovis – pasta kafe e errët e bërë nga ekstrakti i majave.

Kjo pastë shumë e kripur shtrihet në një fetë bukë të lyer me gjalpë.

Si lindi kjo ide në radhë të parë?

Sipas faqes së internetit të kompanisë, “ishte në mendjen e një prodhuesi vizionar të birrës nga rajoni Rheinfelden në kantonin e Bazelit që lindi ideja e përdorimit të majave të çmuara nga prodhimi i birrës”.

Gjembak me gjemba

Nëse mendoni se kjo bimë është e papërshtatshme për konsum njerëzor, Gjenevasit nuk do të pajtohen me ju.

Kjo për shkak se cardon épineux genevois nuk është vetëm një specialitet vendas, por është gjithashtu perimet e para që përfshihet në regjistrin zyrtar të origjinës zvicerane.

Mund të hahet, për shembull, si gratin – i pjekur në skarë me djathë (zviceran) sipër – për të shoqëruar mishin ose peshkun.

I konsumuar për herë të parë në Evropë në shekullin e 16-të, ku u kultivua gjerësisht, këto ditë kantoni i Gjenevës është i vetmi vend që ende prodhon gjemba me gjemba.

Rivella

Që Zvicra ka pijen e saj nuk është në vetvete e pazakontë (dhe sigurisht jo e çuditshme) – në fund të fundit, ajo ka shumë djathë dhe çokollatë të sajën.

Ajo që është paksa e çuditshme, megjithatë, është se kjo pije e gazuar është bërë nga hirra e qumështit.

Ndoshta sepse lopët zvicerane prodhojnë shumë qumësht dhe kjo tepricë duhej të përdorej disi – nuk e dimë. Ajo që ne dimë është se në vitin 1950 dy burra, Roberth Barth dhe biologu Hans Süsli, u mblodhën së bashku në Cyrih dhe përdorën një recetë të konceptuar fillimisht për të prodhuar një birrë hirrë për të krijuar një pije freskuese që ka shije pak si një përzierje e birrë xhenxhefili dhe. caj me flluska.

Siç është rasti me Cenovis, ndoshta duhet t’i stërvitni sythat tuaj të shijes (ose t’i mashtroni) për ta pëlqyer.

Torta me pastë gështenjash

Për syrin e patrajnuar, këto tarta të vogla, të quajtura vemicelle, duken si krimba të grumbulluar sipër.

Në fakt, në latinisht “vermiculi” do të thotë “krimba”. Por nëse mund të kaloni pamjen dhe emrin, këto pasta janë në fakt mjaft të shijshme.

Dhe bërja e tyre nga e para (në vend që t’i blesh të gatshme) është pothuajse një formë arti: receta tradicionale kërkon rreth gjysmë kilogramë gështenja.

Në çdo gështenjë duhet bërë një prerje përpara se të ziejë. Më pas, gështenjat duhet të qërohen, të zihen me qumësht dhe sheqer përpara se të shtypen në një makinë të posaçme për të krijuar “krimbat” e gjatë të pastës së gështenjës.

E fundit por jo më pak e rëndësishme…kolera!

OK, ajo që është në të vërtetë e çuditshme për këtë pjatë nuk është përmbajtja e saj, por emri vërtet i çuditshëm.

Ka një arsye për këtë: kjo pjatë u shpik gjatë shpërthimit të kolerës në vitet 1830, kur njerëzit kishin frikë të largoheshin nga shtëpitë e tyre dhe bënin një byrek me të gjitha mbetjet që kishin në dorë: patate, qepë, mollë, proshutë, presh dhe djathë.

Me sa dimë, ky është i vetmi ushqim që ekziston ende që është krijuar nga nevoja gjatë një krize shëndetësore. Deri më sot, nuk ka asnjë pjatë të quajtur Covid (megjithëse të gjithë ju kuzhinierët e rinj mund ta shihni këtë si një sfidë).


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI