Lajme

Julian Biba dhe Elona Paja, organizatorë të Festivalit të Filmit “New York True Venture”

Julian Biba dhe Elona Paja, organizatorë të Festivalit të Filmit “New York True Venture Film Festival”, rrëfejnë për organizimin e edicionit të parë dhe planet për ta kthyer në një aktivitet të përvitshëm, përcjell albinfo.ch.

Nata e ndarjes së çmimeve të festivalit u zhvillua këtë të diel online, për shkak të situatës së shkaktuar nga pandemia.

Juliani në katër vjetët e fundit ka marrë pjesë në disa festivale filmash në SHBA, Kanada dhe Evropë dhe është vlerësuar me disa çmime.

Elona prej disa vjetësh jeton në New York dhe ka marrë pjesë në organizime të ndryshme të komunitetit shqiptar.

Dymbëdhjetë anëtarë të Festivalit të Jurisë me karriera mbresëlënëse në industrinë e filmit, muzikë dhe media prezantuan nominimet në dy duzina kategori, duke filluar nga Video Muzikore më e Mirë, Skenari, Regjisori deri te Të Drejtat e Njeriut, Prodhimi Eksperimental, Dokumentar dhe Tregimi Tipar.

“Festivali mori një numër mjaft të mirë të paraqitjeve dhe pa dyshim që juria ishte e vështirë të zgjidhej nga disa hyrje vërtet të shkëlqyera. Gjatë procesit të vlerësimit nga secili anëtar i jurisë, kemi vërejtur ndryshime shumë të vogla dhe u mor vendimi për zgjerimin e numrit të kategorive dhe, si pasojë, të çmimeve. Në fund të fundit, tregon vlerësimin për punën e kineastit nga një juri profesioniste. Për të marrë hua një citat nga Walt Disney: “Ne nuk bëjmë filma për të fituar para, ne fitojmë para për të bërë më shumë filma!” Dhe kjo është ajo që i motivon kineastët e pavarur”, tregon Elona.

Uebfaqja zyrtare e NYTVFF e përshkroi atë si një ngjarje kushtuar fuqizimit të filmave të pavarur. /Albinfo.ch

Fotografia e Gazeta Dielli

Fotografia e Gazeta Dielli

Fotografia e Gazeta Dielli