Lajme

Kaliforni: “Cirku fluturues”, më i miri në kategorinë e filmave ndërkombëtarë

Filmi i quajtur “Cirku fluturues” shpallet filmi më i mirë në kategorinë garuese të filmave ndërkombëtarë

 

“Cirku fluturues” është filmi me skenar dhe regji të Fatos Berishës, ku fitoi çmim të rëndësishëm në festivalin ndërkombëtar të filmit më 25 janar në Santa Barbara të Kalifornisë si “Filmi më i mirë artistik ndërkombëtar” (SHBA).

Ky film artistik është komedi e zezë e bazuar në një ngjarje të vërtetë të fundit të 90-ve e një grupi aktorësh nga Kosova, të cilët gjatë kohës së luftës në mënyrë ilegale kalojnë kufirin e Malit të Zi dhe Shqipërise për të marrë pjesë në një festival të teatrit në Tiranë. Filmi “Cirku fluturues” është bashkëprodhim i Kosovës (B2 Films Kosovo dhe Ikone Studio), Shqipërisë (B2 Agency, Albania) dhe Maqedonisë Veriore (Black Cat Production), shkruan kultplus.

Vlen të theksohet se filmi është mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës, Qendra Kombëtare Kinematografisë dhe Agjencia e Filmit e Maqedonisë Veriore, përcjell albinfo.ch.