AT Balkani

Kancelari austriak i kënaqur me marrëveshjen Kosovë-Serbi të arritur në Uashington

Kancelari austriak, Sebastian Kurz e ka vlerësuar lartë marrëveshjen e Washingtonit, ndërsa i ka përgëzuar liderët e Kosovës dhe Serbisë për gatishmërinë e bashkëpunimit, nga i cili sipas tij përfitojnë të gjitha shtetet e rajonit.

Shefi i qeverisë vjeneze, këto komente i bëri në pyetjen e gazetarit, Nefail Maliqit, pas takimit që pati në Bernë me presidenten e konfederatës së Zvicrës, Simonetta Sommaruga, njofton Klan Kosova

Sipas tij, tash u mbetet palëve që ta respektojnë dhe zbatojnë këtë marrëveshje, e paashti edhe ato të nënshkruara në Bruksel.

Kurz iu bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë që ta harrojnë të kaluarën e hidhur, dhe të mendojnë për të ardhmen.