Lajme

Kardiologu shqiptar në Zvicër tregon për efektet anësore, pasi mori vaksinën anti-Covid

"Të shpëtojmë jetë duke u vaksinuar, sepse vaksinat janë të sigurta dhe nuk kemi asnjë arsye racionale pse të mos i marrim”

Zvicra ka disa muaj që ka filluar procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Sipas të dhënave të fundit të qeverisë, deri më 12 mars Zvicra ka vaksinuar më shumë se 14% të popullsisë, apo rreth 1.2 milion njerëz, shkruan Albinfo.ch.

Një ndër të vaksinuarit me vaksinën anti-Covid është edhe kardiologu i njohur shqiptar, Florim Cuculi, i cili punon në Spitalin e Luzernit, në Zvicër.

Në një prononcim për Albinfo.ch, Cuculi tha se vaksinohet çdo vit për gripet sezonale dhe se kjo vaksinë nuk ishte diçka më shumë për të.

“Unë e pata Covid-19 para disa muajve dhe prita 3 muaj, siç është e rekomanduar. Vaksinohem çdo vit për vitin sezonal. Kjo vaksinë për mua nuk ishte diçka tjetër. Do të thotë, jam mësuar me vaksinime dhe jam i lumtur që e bëra”.

Kardiologu Cuculi po ashtu tregoi se cilën vaksinë anti-Covid e mori dhe efektet anësore të vaksinimit që ai përjetoi.

“Në spitalin tonë nuk pata mundësi të marr tjetër vaksinë, përveç asaj Pfizer/Biontech. Por kjo vaksinë kishte rezultate të shkëlqyeshme në punimin që u publikua në gazetën më presitgjioze mjekësore në botë (New England Journal of Medicine). Ndërsa, efektet anësore i kisha, por ishin të buta. Pak lodhje, pak dhimbje në vendin ku u dha gjilpëra, pak dhimbje të krahëve. Por ja, 3 ditë më vonë jam shumë mire”, u shpreh ai.

Ndërsa, sa i përket skepticizmit kundër vaksinës, Cuculi tha se kjo i duket e paarsyeshme.

“Skepticizmi kundër vaksinës nuk më duket i arsyeshëm. Kurrë në jetën time si mjek nuk kam parë kaq shumë njerëz të vdesin në spitalet tona. Ka qenë tmerr. Kam humbur edhe disa pacientë, të cilët i kam njohur gjatë kohë dhe i kam përcjellë si pacientë kardiologjie. Nuk arriti t’i mundë as infarkti, as insufienca kardiake, as infarkti i dytë, por i vrau Covidi. Dhe, më e keqja është që kjo është një vdekje e tmerrshme, ku ne mjekët vetëm i shikojmë pacientët si vdesin, sepse s’ke si t’i ndihmosh përveç t’i japësh oksigjen. Nuk kemi terapi për këtë virus. Prandaj, të shpëtojmë jetë duke u vaksinuar, sepse vaksinat janë të sigurta dhe nuk kemi asnjë arsye racionale pse të mos i marrim”, përfundoi ai.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI