Ëmbëlsira

Kek mushmolla

Kek mushmollaPërbërësit:

• 50 g sheqer
• 250 g gjalpë
• një mollë,
• 350 g miell,
• një pako tharm buke,
• 50 g arra,
• 100 g sheqer pluhur,
• pak kripë.

Përgatitja:

Hidhet tharmi i bukës në ujë të vakët me pak sheqer dhe kripë dhe lihet të qëndrojë.
Tundet gjalpi, mielli dhe tharmi i bukës i fryrë.
Brumi shtrihet në trashësi prej 0,5 cm dhe pritet në katrorë të barabartë.
Molla e kaluar në rend përzihet me sheqer dhe arra të bluara.
Në mes të secilit katror vendoset mbushja dhe bashkohen skajet. Mushmolla e përgatitur renditet në enë për pjekje të mbuluar me letër për pjekje.
Piqet për 15 minuta në temperaturë prej 180° celsiues.
Topthat e pjekur futen në sheqer pluhur.

Ju bëftë mirë


 Të tjera nga Ëmbëlsira