Ëmbëlsira

Reçel nga karrota

Nëse nuk e keni provuar ende, duhet të dini që keni humbur shumë. Karrota është një perime e jashtëzakonshme. I tillë është dhe reçeli i saj…

Reçel nga karrotaPërbërësit:

• 800 ml ujë,
• 400 gr sheqer,
• 6 karrota,
• lëkurë portokalli,
• 1 shkop kanellë,
• 1 lugë gjelle niseshte,
• 1/2 limon,
• 2 lugë lëng limoni.

Përgatitja:

I përgatisim karrotat mirë dhe i coptojmë në rende.
Ndërkohë vendosim ujin së bashku me sheqerin dhe i lëmë të vlojë përreth 10 minuta.
Shtojmë shkopin e kanellës, lëkurën e portokallit dhe i lëmë të ziejnë bashkë dhe për 5 minuta.
Më pas shtojmë fetat e portokallit, 2 lugë gjelle lëng limoni, niseshten dhe në fund karrotat e grirë në rende. I përziejmë mirë dhe e lëmë reçelin të ziejë në zjarr të ngadaltë përreth 1 orë, derisa të ketë marrë ngjyrë të karamelizuar.

Ju bëftë mirë!


 Të tjera nga Ëmbëlsira