Ëmbëlsira

Roladë me dredhëza

Roladë me dredhëzaPërbëresit:

• 7 lugë sheqer,
• 7 lugë miell,
• 7 vezë,
• 3 dcl ajkë ose 2 qeska krem të rrahur,
• 1/2 kg dredhëza.

Përgatitja:

Përgatitet fili nga vezët, sheqeri dhe mielli.
Në tepsi katrore të shporetit, të lyer me yndyrë dhe të shtruar me letër, hidhet masa e përgatitur dhe piqet në furrë me temperaturë 250 gradë Celsius për 15 minuta.
Ndërkohë pastrohen dhe priten dredhëzat përgjysmë ose në copa të vogla.
Perzihet ajka.
Korja e pjekur përmbyset në pecetë të lagur.
Lyhet me ajkë dhe mbi ajkë vendosim dredhëzat.
Mbështillet në roladë me ndihmën e pecetës.
Kthehet në tepsi dhe mbështillet me letër ku është pjekur gjersa të ftohet.
Mbi të hidhet sheqer pluhur dhe pritet në pjesë të holla.
Shërbehet duke e zbukuruar me dredhëza.

Ju bëftë mirë


 Të tjera nga Ëmbëlsira