Lajme

Kësaj here, amerikanët festuan 4 Korrikun në shtëpi

Në një fundjavë pushimesh që zakonisht do të ishte plot me turma për të parë fishekzjarre, duke marshuar nëpër parada dhe duke tundur flamurin amerikan, por shumë amerikanë filluan Ditën e Pavarësisë pikërisht aty ku kanë qenë me muaj: në shtëpi.

Dita për të shënuar 244 vjetët e pavarësisë së vendit vjen katër ditë kur të paktën tetë shtete kanë arritur rritje rekord të përditshme në rastet e koronavirusit, duke çuar disa guvernatorë të forcojnë masat e distancës sociale dhe t’i nxisin njerëzit të festojnë nga shtëpia.

 

Një përjashtim i dukshëm, mbajtja e festave nga shtepia në fundjavë ishte një shfaqje e fishekzjarreve e planifikuar për të premten në Memorialin Kombëtar Mount Rushmore në Dakota e Jugut, ku Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, pritej të drejtonte një turmë me mijëra njerëz, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.