Lajme

Kompania ajrore zvicerane do të anulojë 2.900 fluturime

Mes shqetësimeve të udhëtimit dhe kërkesave të rritura të hyrjes, kompania zvicerane SWISS ka thënë se pret të shkurtojë rreth 8% të fluturimeve gjatë periudhës së dimrit.

Në një artikull të jashtëm në median në gjuhën gjermane “SonntagsBlick”, të konfirmuar për SWI swissinfo.ch me email, SWISS International Airlines tregoi se, për shkak të “kufizimeve dhe kërkesës”, po shkurton orarin e fluturimeve nga tetori 2021 deri në mars 2022, përcjell albinfo.ch.

Shumica e anulimeve të fluturimeve do të jenë nga mesi i janarit deri në fund të marsit 2022. Kjo korrespondon me rreth 2900 fluturime. Rreth 1200 prej tyre tashmë janë anuluar javët e fundit, konfirmoi një zëdhënës.

Kompania ajrore nuk ka bërë anulime fluturimesh në minutën e fundit gjatë festave të Krishtlindjeve, siç është rasti me shumë kompani të tjera ajrore. Linja ajrore nuk specifikoi linjat që ka të ngjarë të preken, duke deklaruar se “anulimet janë përhapur kryesisht në gjithë rrjetin”, përcjell tutje albinfo.ch.