Lajme

Kosovë: Vidhet kasaforta në Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë

Mëngjesin e sotëm është raportuar se ka ndodhur një vjedhje në Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë. Drejtori Ekzekutiv i AUV-it, Naser Krasniqi, është deklaruar për media pas këtij rasti.

Krasniqi nuk dhënë detaje se çka ka pasur në kasafortën e vjedhur.

Ai ka thënë se nuk mund të tregojë asgjë, pasi kjo do t’i dëmtojë hetimet e Policisë.

“Gjatë natës së mbrëmshme ka ndodhur një hyrje e paautorizuar. Me rastin besoj se janë duke vazhduasr procedurar e policisë, informatat më tutje mund të ndërhyjnë në procesin e policisë. Derisa Policia të japë informata, nuk mund të japim më tepër. Nuk mundem për shkak se Policia ka marrë të gjitha konfirmimet. Nuk e dimë saktë nga kanë hyrë, thuhet se kanë hyrë nga ana e prapme”, ka deklaruar Krasniqi.

Ndërkohë, vjedhja në AUV është raportuar mëngjesin e sotëm. Rastin e ka konfirmuar Policia e Kosovës.

Zëdhënësi Daut Hoxha ka thënë se njësitë policore gjenden në vendin e ngjarjes.

“Më 22.10.2020 në orën 08:05 në Policinë e Kosovës është raportuar se në një objekt në Fushë Kosovë është kryer një vjedhje. Njësitet kompetente policore kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe janë duke kryer hetime për rastin”, ka deklaruar Hoxha.

“Lidhur me këtë rast, Prokuroria Themelore në Prishtinë, në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, është duke i ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme hetimore për ndriçimin e rrethanave dhe zbardhjes së plotë të rastit në fjalë”, ka deklaruar zëdhënësja e Prokurorisë, Laureta Ulaj.