Koronavirusi: çast pas çasti

Kroaci, rekord infektimesh me virus

Kroacia raporton të enjten numër rekord të infeksioneve të reja me virusin korona

180 raste të reja janë raportuar të infektuar me koronavirus  në 24 orët e fundit në Kroaci, që është numër rekord i infektuarve në këtë vend evropian, raportojnë mediat kroate, përcjell albinfo.ch.

Gjithsej 811 njerëz janë infektuar në Kroaci.

115 pacientë u shtruan në spitale dhe 10 ishin në respirator. Një person humbi betejën me virusin.

Bëhet fjalë për shifrën më të lartë të regjistruar në vend që nga fillimi i pandemisë në muajin shkurt.

Kroacia është një destinacion i popullarizuar i pushimeve për shumë zviceranë dhe gjermanë.

Kohët e fundit, zyra kroate e turistëve raportoi se në dritën e pandemisë, situata e me turistë ishte shumë më pak e keqe sesa ishin frikësuar fillimisht. Në vend të një rikthimi të pritshëm nga 70 deri në 80 përqind krahasuar me një vit më parë, aktualisht ka vetëm 55 deri 50 përqind më pak buajtje.

Në të njëjtën kohë, kishte një numër në rritje të pushuesve që ktheheshin nga Kroacia, të cilët ishin infektuar me virusin korona në Zvicër dhe Gjermani. Shumë prej tyre janë të rinj që thanë se morën pjesë në ahengje të organizuara nëpër plazhe.

Vendi fqinj Sllovenia gjithashtu regjistroi një rritje të re të numrit të infeksioneve. Për sllovenët, Kroacia është një destinacion i popullarizuar për pushime. Autoritetet shëndetësore në Ljubljana raportojnë se shumica e të kthyerve të infektuar janë të rinj që thonë se kanë marrë pjesë nëpër ahengje të organizuara në plazhe.