Koronavirusi: çast pas çasti

Ku ka rritje të rasteve në Evropë

Rritjet në numrin e infeksioneve të raportuara, pjesërisht, u janë atribuar regjimeve më të sofistikuara dhe aktive të testimit në Evropë

Ekzistojnë shqetësime në rritje në Evropë për atë që po shihet si një rritje alarmante në rastet e koronavirusit, me numrin e infeksioneve të reja të përditshme që arrijnë nivele rekord në disa vende.

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) paralajmëroi se niveli i njoftimit të çështjeve 14-ditore (numri i rasteve të raportuara rishtas) për BE, Zonën Ekonomike Evropiane dhe MB “është rritur për më shumë se 50 ditë, me mbi gjysma e të gjitha vendeve të BE aktualisht përjetojnë një rritje të rasteve”.

Spanja, e cila ka numrin më të lartë të infeksioneve të konfirmuara të koronavirusit në Evropë në 614,360, sipas të dhënave të mbledhura nga Universiteti Johns Hopkins (JHU), thuhet se do të njoftojë bllokimet e synuara në vendet ku virusi po përhapet me shpejtësi, dhe kufizimet e rinovuara të lëvizjes.

Ndërkohë në Francë, numri i rasteve të reja të përditshme të raportuara të Mërkurën (9,784) ishte ndër më të lartat e raportuara ndonjëherë në vend. Ishte vetëm nën një rekord të të gjitha kohërave me 10,561 raste të reja të regjistruara të shtunën. Numri i njerëzve që trajtohen në njësitë e kujdesit intensiv për Covid-19 gjithashtu u rrit për të 20-tën ditë të mërkurën, njoftoi Reuters, në një lartësi prej tre muajsh prej 803. Numri i përgjithshëm i rasteve në Francë qëndron në 404,888, sipas francezëve, transmeton Scan.

Duke vërejtur rritjen e rasteve, Presidenti francez Emmanuel Macron tha se virusi po qarkullonte “më shpejt dhe më shpejt në pjesë të caktuara të vendit”, raportoi Reuters, përcjell albinfo.ch.

Britania e Madhe, e cila ka numrin e tretë më të lartë të rasteve në Evropë, në 380,677 sipas të dhënave të JHU, ka parë një rritje alarmante të rasteve në pjesë të ndryshme të Anglisë Veriore javët e fundit. Ajo ka filluar të rivendosë masat për të kufizuar tubimet shoqërore, me numrin e njerëzve të lejuar për t’u takuar tani i kufizuar në gjashtë në Angli.

Italia, e cila ishte epiqendra e shpërthimit të parë të koronavirusit në Evropë në shkurt, por tani ka numrin e katërt më të lartë të infeksioneve të raportuara, me 291,442 deri më tani, ka parë gjithashtu raste të rritjes. Ministria e shëndetësisë tha të mërkurën se Italia ka regjistruar 1,452 raste të reja në 24 orët e fundit, nga 1,229 raste të reja të martën, megjithëse kjo i atribuohej pjesërisht një rritje të mprehtë të testeve të koronavirusit, njoftoi agjencia e lajmeve ANSA. Sidoqoftë, Ministria e Shëndetësisë vuri në dukje se Italia po sheh numrin më të lartë të rasteve aktive që nga qershori, me 40,532 njerëz aktualisht të infektuar me koronavirus.

Gjermania, e cila u pa si një fëmijë poster për trajtimin e valës së parë të rasteve të koronavirusit, pasi kishte arritur të mbante të ulët numrin e vdekjeve në krahasim me numrin e saj të rasteve, ka parë një rritje të lehtë të rasteve.

Instituti Robert Koch, i cili monitoron epideminë në Gjermani, tha të mërkurën se “rritja e numrit të rasteve të raportuara që nga mesi i korrikut ishte stabilizuar në një nivel pak më të lartë në javët kalendarike 35 (duke filluar nga 24 gushti) dhe 36, por që nga kalendari javën e 37-të, një rritje e lehtë mund të vërehet përsëri”. Ai shtoi se më shumë të rinj janë infektuar javët e fundit.

Deri më tani, numri i të vdekurve nga rritja e infeksioneve ka qenë dukshëm më i ulët se në pranverë dhe në fillim të verës kur virusi goditi për herë të parë Evropën, por Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se kjo mund të ndryshojë me afrimin e dimrit.

‘Pandemia nuk ka mbaruar’

Rritjet në numrin e infeksioneve të raportuara, pjesërisht, u janë atribuar regjimeve më të sofistikuara dhe aktive të testimit në Evropë, por ECDC tha të mërkurën se “megjithëse testimi i rritur kontribuon në një vetëdije më të mirë të të gjithë transmetimit në vazhdim, nuk është arsyeja e vetme për rritjen e rasteve Covid-19”. Ajo e lidhi ngritjen me relaksimin e distancës fizike dhe masave të tjera parandaluese.

“Ndërsa shkollat ​​rihapen dhe më shumë aktivitete në ambiente të mbyllura, rritja e rasteve vjen si një kujtesë se pandemia nuk ka mbaruar,” paralajmëroi ECDC, pasi i kujtoi publikut të vazhdojë masat themelore për të parandaluar përhapjen e virusit, përfshirë larje, maska ​​për fytyrën dhe vetë-izolim kur ndiheni të sëmurë.

Ekzistojnë shqetësime se sistemet e kujdesit shëndetësor mund të mbingarkohen ndërsa afron dimri dhe ECDC vuri në dukje se, me afrimin e sezonit të gripit, gatishmëria e sistemeve të kujdesit shëndetësor në të gjithë Evropën është “jetësore”.

“Kjo përfshin shërbimet thelbësore, objektet e kujdesit parësor dhe spitalet duke siguruar plane të përshtatshme të kapacitetit të mbitensionit në rast të një kërkese të lartë për kujdesin e pacientëve me shqetësim të frymëmarrjes,” tha ajo.