Lajme

Ku keni më shumë gjasa të gjeni apartamente me qira në Zvicër?

Mungesa e banesave në Zvicër po përkeqësohet, me më pak apartamente të disponueshme me qira. Por situata ndryshon nga njëri rajon në tjetrin

Aktualisht ka pak më shumë se 60,000 banesa të lira në Zvicër – 1.3 përqind e numrit të përgjithshëm të apartamenteve në vend – norma e cila është “veçanërisht e ulët”, sipas të dhënave të publikuara të martën nga Zyra Federale e Statistikave (FSO). Numri i apartamenteve në dispozicion është më i ulëti në 20 vjet, tha FSO, përcjell albinfo.ch.

Ky zbulim korrespondon me rezultatet e një studimi të publikuar më herët në shtator nga Credit Suisse, i cili raportoi se “kjo rënie është për shkak të ngadalësimit të aktivitetit të ndërtimit dhe rritjes së mprehtë të kërkesës lidhur me rritjen ekonomike dhe imigracionin”.

E gjithë kjo, përveç mungesës së tokës për ndërtim dhe mungesës së banesave, pritet të vazhdojë me rritjen e kërkesës, përcjell tutje albinfo.ch.

Ku është më e lehtë dhe më e vështirë të gjesh apartamente me qira për momentin?

Kjo situatë nuk ndikon në të gjithë vendin në të njëjtën mënyrë – kjo do të thotë se ndërsa në disa kantone dhe qytete banesat janë të pakta, në të tjera ka mjaft vende të lira.

Jo çuditërisht, tregjet më të kërkuara janë edhe ato që janë më të prekura nga mungesat në shtëpitë me qira. Kantoni i Gjenevës është më i prekuri, i ndjekur nga Vaud, Cyrihu, Zug dhe Baselstadt.

Fatkeqësisht për të ardhurit e rinj nga jashtë, këto janë gjithashtu zonat ku shumica e komunitetit ndërkombëtar të Zvicrës zgjedh të vendoset, sepse shumica e mundësive për punë gjenden atje.

Bazel, Berna dhe Lugano janë të vetmet qytete që po e kundërshtojnë këtë prirje.

Megjithatë, fotografia nuk është plotësisht e zymtë.

Nëse nuk keni dëshirë të jetoni në një qytet të madh ose shumë afër tij, atëherë shanset tuaja për të gjetur një banesë janë më të mëdha.

Dhe nëse nuk jeni të urryer për të jetuar në një zonë rurale, ndoshta mund të gjeni një banesë relativisht lehtë në kantonet Jura, Schaffhausen dhe Glarus.

Por është fshati Montet i Friburgut që ka përqindjen më të lartë të apartamenteve bosh.

Masa ka rëndësi

Mungesa ekzistojnë jo vetëm në rajone të caktuara, por edhe në llojet e banesave.

Akomodimet me tre dhe katër dhoma (që në Zvicër do të thotë një dhomë ndenjeje, banjo, kuzhinë dhe dy ose tre dhoma gjumi) janë më të kërkuarat dhe për këtë arsye më të vështirat për t’u gjetur.

Banesat më të vogla, me vetëm një dhomë gjumi, nuk janë gjithashtu të lehta për t’u arritur, sipas FSO.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI