Kosova

Kurti-Clintonit: Faleminderit për kontributin në çlirimin tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka falënderuar ish-presidentin amerikan, Bill Clinton, për urimin që i bëri Kosovës me rastin e përvjetorit të Ditës së Çlirimit, përcjell albinfo.ch.

Kurti e ka falënderuar edhe për “kontributin e pamasë për çlirimin dhe paqen”.

“Faleminderit zotëri president për kontributin tuaj të pamasë për çlirimin dhe paqen tonë”, është shprehur ai në rrjetin social X.

Clinton, që ishte president i SHBA-së në kohën e bombardimeve të NATO-s, e ka uruar Kosovën, duke u shprehur se ndërhyrja ushtarake “ndihmoi në pavarësimin e Kosovës”.

“Ndërhyrja ushtarake ndihmoi në rivendosjen e vetëqeverisjes për krahinën dhe çoi në pavarësinë e Kosovës më 2008”, ka shkruar ai, teksa në një postim tjetër ka thënë se shpreh falënderimet për 25 vjet paqe në Kosovë