Lajme

Ky është shteti evropian me nivele gati rekord të infeksioneve të reja që po hyn në bllokim

Ndërsa numri global i rasteve të reja të koronavirusit ka rënë për gjashtë javë rresht, kombi i Evropës Qendrore prej 10 milion banorësh, Republika Çeke, ka përjetuar nivele rekord të infeksioneve të reja.

Një variant i ri, më infektues i virusit është përhapur në të gjithë vendin, duke i çuar spitalet Çeke në prag të kolapsit. Numri i të vdekurve të vendit sapo ka kaluar 20,000. Shkalla e vdekjes së saj është ndër më të lartat në botë, raporton CNN, transmeton Albinfo.ch.

Nuk ka asnjë arsye që vendi të jetë ndër më të goditurit. Si një vend relativisht i pasur dhe një anëtar i Bashkimit Evropian, Republika Çeke ka qasje në vaksina, pajisje mjekësore dhe zgjidhje të teknologjisë gjurmuese. Ka një qeveri të zgjedhur në mënyrë demokratike. Sistemi i saj i kujdesit shëndetësor respektohet mirë, ekonomia e saj është mjaft e fortë. Në vend të kësaj, katastrofa aktuale Çeke është rezultat i dhjetra gabimeve, vendimeve të vona dhe mesazheve të shëndetit publik, thonë ekspertët për CNN.

Të Premten, qeveria e Republikës Çeke, pranoi se nuk kishte zgjidhje tjetër përveç se të vendoste një bllokim shumë të rreptë duke filluar të hënën, tashmë kur shumica e pjesës tjetër të botës po fillon të flasë për lehtësimin e masave.

“Qeveria ka miratuar një strategji fatkeqe për të marrë vendime bazuar në kapacitetet aktuale spitalore, që do të thotë se ato vijnë shpesh tepër vonë,” tha Jan Kulveit, studiues i lartë i kërkimit në Instituti Future of Humanity, një institut kërkimor multidisiplinar në Universitetin e Oksfordit , në Angli.

Ai tha se numri i pacientëve në spitale paraqet një pasqyrë të vonuar të pandemisë, sepse njerëzit priren të përfundojnë duke pasur nevojë për kujdes mjekësor disa kohë pasi të infektohen.
“Ekziston një ndryshim i madh midis miratimit të masave në kohë dhe pritjes për 10 ditë. Një vonesë prej 10 ditësh, kur numri i riprodhimit është 1.4 do të thotë dyfishim i epidemisë,” tha ai.

Qeveria Çeke nuk i është përgjigjur një kërkese për koment. Duke folur në Parlament të Premten, Kryeministri Andrej Babiš pranoi që qeveria e tij ka bërë “shumë gabime”, por tha se nuk ishte koha për të argumentuar për të kaluarën.

Duke shpjeguar nevojën për bllokimin e ri, ai tha: “Unë e kuptoj që është e vështirë, por është shumë e rëndësishme … ne duhet ta bëjmë këtë së bashku dhe shpresoj se të gjithë do ta kuptojnë dhe do të na japin një mundësi të fundit në mënyrë që ta menaxhojmë këtë së bashku.”, raporton CNN, përcjell Albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI