Lajme

Macron, në përpjekje të formojë qeverinë pas humbjes së shumicës në Parlament

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, do të zhvillojë bisedime me rivalët e tij politikë këtë të martë, në përpjekje për të arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri funksionale.

Macron do të kërkojë mbështetjen e një ose disa partive të vogla për të kaluar reformat në Asamblenë Kombëtare, pasi humbi shumicën në Parlament pas zgjedhjeve të së dielës.

Gjashtë nga kundërshtarët politikë të Macron-it do të mbërrijnë në Pallatin Elysee dhe do të zhvillojnë takime të ndara, duke përfshirë udhëheqësen e ekstremit të djathtë, Marine Le Pen.

Disa nga liderët e partive politike kanë kërkuar tashmë dorëheqjen e kryeministres Elisabeth Borne.

Edhe pse koalicioni i Macron-it, Ensemble fitoi numrin më të madh të vendeve në Parlament, 245, nuk mundi të sigurojë shumicën absolute.

Të dytët u renditen koaliconi Nupes, me 131 deputetë. Partia e Marine Le Pen renditet e treta me 89 vende.

Abstenimi ishte një tjetër zhgënjim i këtyre zgjedhjeve. 53% e francezëve zgjodhën të mos votojnë në shenjë proteste apo indiference. /Euronews