Lajme

Magjia e dimrit në këto vende të botës

Stina e Dimrit, bora pranë natyrës, sjell pamje të mrekullueshme në shumë vende të botës

Duke qenë se temperaturat kanë rënë, tani është koha e përkryer për të filluar të mendoni për një festë dimërore me borë, transmeton albinfo.ch.

Pa dyshim se pushimet dimërore janë ndër pushimet më të mira, sepse mund të shijoni harmoni familjare brenda shtëpisë, apo në ndonjë vend me pamje të bukur.

Stina e dimrit, e cila ka edhe veçoritë e saj, si për shembull, festën e Krishtlindjeve apo edhe festën e fund vitit.

Më poshtë do t’ju sjellim disa fotografi të bukura nga disa vende të botës, ku pamja dimërore është thjesht mahnitëse dhe tërheqëse.

 

Alpet Zvicerane

Shteti i Zvicrës, i cili njihet për pamje të mrekullueshme të Alpeve, gjatë stinës së dimrit, i shtohet edhe më shumë bukuria, shkruan arbresh.info.

Ku mbizotëron ngjyra e bardhë, ndërsa në disa pjesë, shihen ngjyrat e gurëve të mrekullueshëm të Alpeve.

Johannes Hofmann

Yosemite, Kaliforni

Parku Kombëtar, Yosemite, ofron një pamje spektakulare gjatë gjithë vitit, por gjatë stinës së dimrit, ofron një pamje magjike për t’u vizituar.

Shkëmbinjtë e mëdhenj të granitit në park dhe pemët gjigante me ngjyrë të kuqe janë të veshur me borë të bardhë.

7 reasons why winter is actually the best time to visit Yosemite | Orbitz

New York, Amerikë

Amerika, e cila është njëra ndër shtetet me më së shumti qarkullim, gjatë kohës së dimrit, bëhet vend përrallor.

Shume njerëz thonë se New York-u  duhet doemos të vizitohet në stinën e dimrit.

Atmosfera elektrike, dritat e Krishtlindjeve dhe bora e dendur në qytetin e New Yourk-ut është  gjëja më e bukur që ju mund të shihni.

Top 75+ New York City Events January 2022 | Things to Do, Calendar

 

Tromos, Norvegji

Për një kohë me borë, vendi ideal për të vizituar mund të jetë edhe Tromso të Norvegjisë.

Shtëpitë të cilët janë të ngjyrosura nga pronarët e tyre me ngjyra të ndryshme dhe me kulm të bardhë janë pamje mjaft e bukur.

Përveç pamjes së shtëpive, veçori tjetër është gjatë natës ku shfaqet aurora me shumë ngjyra, e cila është një mrekulli në vete.

30 Best Things to Do in Tromso in Winter - Eternal Arrival

Kapadokia, Turqi

Kur mendoni për Turqinë, ju krijoni imazhe të diellit të ndritshëm dhe ditëve të ngrohta të verës.

Por mos anashkaloni stinën e dimrit.

Kapadokia është një vend magjik, ndërsa i shtohet magjia kur vjen stina e dimrit dhe qytetin e mbulon bora.

Bled, Slloveni

Sllovenia gjithashtu është e bukur në stinën e dimrit.

Liqeni, i cili ngrihet në Bled, shfrytëzohet nga banorët si vend patinazhi.

Ndërsa ka mundësi të bukur edhe për skijim në kodrën, ku në maje të saj gjendet kalaja e Bledit.

Winter image of Bled lake. | Lake bled, Most peaceful countries, Slovenia travel