Kosova

Mbahet sot samiti BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë

Pas atij kushtuar Ukrainës, mbahet sot në Tiranë një tjetër samit, ai i BE-Ballkani Perëndimor, ku në fokus do të jetë zbatimi i Planit të Rritjes Ekonomike, si rruga drejt integrimit të rajonit në BE. Kryeministri Edi Rama ka ftuar për të marrë pjesë në këtë samit përfaqësues të BE-së, siç është Komisioneri për Zgjerimin e Fqinjësinë, Oliver Varhelyi, përcjell albinfo.ch.

Ndonëse dje e pranishme në samitin kushtuar Ukrainës ishte presidentja Vjosa Osmani, sot Kosova nuk do të ketë përfaqësues, ndërkohë që presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, do të marrë pjesë. Po ashtu në këtë samit merr pjesë dhe kryeministri shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi.

 

AXHENDA

Në orën 09:30 liderët do të mbërrijnë në Pallatin e Kongreseve

Rama dhe Komisioneri Varhelyi do të mbajnë fjalën në orën 09:45

Në orën 12:00 do të firmosen marrëveshjet

Rama dhe Varhelyi do të mbajnë konferencë në orën 12:30