Muzikë

Me çfarë padie përballet Dua Lipa

Dua Lipa për një kohë të shkurtër është paditur dy herë për shkelje të të drejtave të autorit në lidhje me këngën e saj të vitit 2020, Levitating.

Padia e parë u depozitua javën e kaluar nga grupi reggae nga Florida, Artikal Sound System dhe pretendon se Dua Lipa ka vjedhur këngën e tyre të vitit 2017 “Live Your Life”.

Një ankesë e dytë është paraqitur nga kompozitorët L. Russell Brown dhe Sandy Linzer. Ata pretendojnë se Levitating ka kopjuar Wiggle dhe Giggle All Night, një këngë disko e vitit 1979, si dhe këngën e vitit 1980 Don Diablo – një këngë për të cilën çifti mban të drejtën e autorit sepse kishte shkelur Wiggle dhe Giggle All Night.

Levitating, një single nga albumi i Dua Lipës i vitit 2020 Future Nostalgia, arriti kulmin në vendin e dytë në Billboard’s Hot 100 dhe u emërua kënga numër një në Hot 100 të vitit 2021. Sipas Billboard, kënga është gjithashtu edhe kënga më e gjatë në top 10 nga një artiste femër.

Pretendimi i Artikal Sound System lidhet me korin e Levitating, ndërsa Brown dhe Linzer pretendojnë se Dua Lipa kopjoi muzikën e tyre në vargun e këngës së saj hit. Dyshja përmendën popullaritetin e vargut hyrës të Levitating në padi, duke pretenduar se prona e tyre intelektuale ishte çelësi i suksesit të këngës.

Këto padi vjen në mes të një tjetër beteje ligjore të profilit të lartë në fushën e shkeljes së të drejtave të autorit në muzikë. Të martën, këngëtari Ed Sheeran u paraqit në gjykatë për të mbrojtur këngën e tij Shape of You nga një padi e ngjashme, raporton BBC.